2023 Analizi, 2024 Hedefleri – Dönüm Noktaları, Toparlanma ve Yeni Bir Yol

Adettendir, 2018’den beri her yıl sonunda bu yazıyı yazarım, eski yazılara göz gezdirmek isteyenler aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirler. 2018’den bu yana hepsini okuyunca hayatım bir roman gibi oluyor, yağ gibi akıyor:)

Bir yılı daha atlattık. 

Deprem, savaşlar, ekonomik krizin belirginleşmesi gibi durumlar artık iyice kapımızı çaldıkça, bu 23 yaşımda ben yeni yıl kutlamaktan soğudum. Bu yılbaşını uyuyarak geçirmek istiyorum açıkçası. Umut var mı? Her zaman var. Hiçbir zaman umudumu kaybetmeyeceğim bazı şeyler için. Ama artık kutlama, mutlu olma gibi kavramlar uzak olmaya başladı. Bu da beni daha güçsüzleştirmekten ziyade daha da hırslı yaptı. 

2023 yılı, benim hayatımda değişikliklerin yaşandığı bir yıl oldu. Kendi hayatım özelinde hayatımın en büyük dönüm noktasını Haziran ayında üniversiteden mezun olarak yaşadım. 8 sene ilköğretim, 4 sene lise, 1 sene anaokulunu da sayarsak 13 sene, üstüne hazırlıkla beraber 5 sene de üniversiteyi eklersek 18 yıllık öğrencilik hayatımın sonuna geldim. Aslında yüksek lisansa devam edeceğim, yazının ileriki bölümlerinde ALES ve YDS puanlarımın iyi geldiğinden ve YL düşündüğümden bahsedeceğim ama onu ayrı tutuyorum çünkü yüksek lisans yaparken hayata atılmış bir birey olacağım ve yüksek lisans benim tercihim. Ama zorunlu olarak bellediğimiz ilk – orta – lise – üniversite dörtlemesini bitirmek, benim için değişik bir duygu oldu. İşbuki Haziran ayından Ağustos ayına kadar kendime gelemedim, çünkü hali hazırda işim olmasına rağmen sadece para kazanmak beni motive etmiyordu ve yeni maceralara yelken açmalıydım. Anlatacağım.

İkinci büyük değişiklik, Girişimcilik Vakfı’ndan da Haziran ayında mezun oldum. Her ne kadar ilk vakıf yıllarımda Erasmus’ta olduğumdan dolayı pek etkin olamasam da ikinci yılında gerek düzenlediğimiz etkinlikler (Mayıs 2023 İzmirUp gibi), gerek Ocak 2023 İsrail gezimiz, gerek vakıf arkadaşlarımızla sık buluşmalarımızla çok büyük bağ kurmuştum burasıyla. Haziran’da mezun olup bir anda İstanbul’dan İzmir’e taşınınca yine bir değişik hissettim tabii.

Bunlar bu senenin hayatıma etki ettiği dönüm noktalarıydı. İsrail Gezisi, yeni kariyer rotam, İzmir etkinlikleri, İstanbul’dan taşınmam gibi hayatım boyunca almadığım karar sayısı kadar karar aldım bu yıl. Hepsinin kronolojik sırayla üstünden geçeceğim ve bu yazı ile 2024 hedeflerimi şekillendireceğim.

Öyleyse, başlayalım efenim.

2023 yılına arkadaşlarım ile birlikte Beşiktaş’ta oturduğumuz evde girdik. Çok eğlenceli ve aynı zamanda dertleşmeli bir yılbaşı geçirmiştik.

Ocak ayında hem heyecanlı, hem de yavaş yavaş bir dizinin finaline geliyormuş hissindeydim. Heyecanım, ay sonunda yapacağımız İsrail gezisinden dolayıydı. Diğer hissim ise okulun bitişi yönündeydi. Genel olarak evde FİFA oynuyorduk, arkadaşlarla, vakıf çevresiyle buluşuyorduk. Son öğrencilik zamanlarımı yaşamak istercesine. Ocak ayında yazdığım blog yazılarını aşağıya ekliyorum:

Şubat ayına geldiğimizde İsrail’deydim. Girişimcilik Vakfı ile İsrail’e gitmiştik. Burada tekrar tekrar yazmaya gerek yok, zira İsrail gezimiz ile ilgili hem blog yazmıştım hem de vlog çekmiştim ve Youtube kanalımda paylaşmıştım. Aşağıda blog yazısını ve vlog videosunu görebilirsiniz:

İsrail dönüşü rutine geri dönmüştük. Ta ki o kötü haberi duyana kadar. Kahramanmaraş Depremleri, güneydoğuyu sarsan o deprem yaşanmıştı. Devletin yetersiz kaldığı, millet olarak geceleri uyumadan yardımlara koşturduğumuz, arkadaşlarımızın ailelerini kaybettiği haberlerini duyduğumuz hayatımızı resmen kapkara yapan günlerdi. Şubat ayı, yas ayıydı. Şubat ayında yazdığım yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Mart ayı rutinler devam ediyordu. Staja gidiyor, sınavlarıma hazırlanıyor, işlerim tüm yoğunluğu ile devam ediyordu. Bir yandan da arkadaşlarımla takılmaca devam ediyordu. 10 Mart günü Fenerbahçe – Barcelona’nın basket maçına gitmiştim, 20 Mart günü Trifles Games ofisine gitmiştik. 22 Mart’ta Apple Developer hesabı satın almıştım. 30 Mart günü Girişimcilik Vakfı’nın Fellow Günü vardı. Bunun hakkında da yazmıştım, aşağıdaki bloglardan okuyabilirsiniz. Hızlı geçiyorum, daha çok öğrenci evimizde arkadaş ortamlarıyla geçen aylar yaşıyordum. Etkinliklere, kariyer gelişimine daha az odaklıydım, asıl odağım öğrencilik yıllarımın son aylarını daha öğrenci yaşamaktı.

Nisan ayı halısahalarla, stajlarla, iş güç ile, rakı masalarında geçiyordu. Bahar gelmişti. Havalar ısınıyordu. Nisan sonu ise, Girişimcilik Vakfı’nın memleketimde, İzmir’de gerçekleştirdiği, organizasyon düzenleyici ekipte benimde olduğum o harika etkinliği yapıyorduk. Arkadaşlarım, ben de köy evimizde kalmıştı. Gecesi ayrı gündüzü ayrı, mükemmel bir etkinlik yapmıştık.

Mayıs ayı da vakfın etkinlikleri (Koç Okulları’nda mentörlük de yapmıştık) ile geçiyordu. Mayısın sonlarında ise lisans derslerimizin sonlarındaydık. Sınıf arkadaşlarımla daha çok zaman geçiriyor, hocalarımızla vedalaşıyorduk. Bir yandan da Red Dead Redeption 2 gibi hikayesi duygusal bir oyunu bitirmem de Mayıs ayımı iyice duygusal yapmıştı. Bir seçim trajedimiz var ama ondan bahsetmeye gerek yok sanırım:) Aşağıda Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yazdığım blog yazılarını kronolojik sırayla ekledim.

Haziran ayı veda ayı. Sınıf arkadaşlarımla İstanbul Boğazı’nda düzenlediğimiz tekne balosundan rakılı veda masalarımıza kadar, Girişimcilik Vakfı mezuniyetinden arkadaşlarımızla vedalaşlarımıza kadar Haziran ayı benim için çok duygusaldı. 25 Haziran’da ev arkadaşım Yaşar ile birlikte İstanbul’daki evimizi kapattık ve İzmir’e kesin dönüş yaptık.

Temmuz başında ailemle İstanbul’a geldik mezuniyet için. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden kepimi fırlatarak mezun olmuştum. Vakıf ile bağımız kopmamıştı, Temmuz sonunda İzmir’de vakıftan arkadaşlarımla denize gitmiştim.

7 Ağustos gibi Vakıf’tan yakın arkadaşım Nil ile birlikte bir düet yapmıştık.

Yazın İzmir’e dönünce, aile evinde olduğumdan dolayı iş dışında kalan zamanım artmıştı. Bu yüzden hobilerime ve kişisel gelişime daha fazla zaman ayırdım. 2021’de alıp Erasmus dolayısı ile yarım bıraktığım saz kursuna aynı hocam Aysun hoca ile tekrar başladım. 60-65 türkülük bir repertuara sahip oldum ve ritimli, semahlı birçok profesyonel türküyü öğrendim. Onun dışında, Ağustos ayında 112.8 kilo iken diyetisyen arkadaşım Ceren eşliğinde diyete başladım. Şu anda bu yazıyı yazarken (25 Aralık 2023) 99.5 kiloyum. Aynı zamanda son 1 aydır, eve aldığım eliptik bisiklet ile spor ve diyet ikilisi artı magnezyum ve vitamin d desteği ile harika bir yaşam tarzına sahip oldum.

Devam edelim. Üniversite bitince yazdığım bir yazı vardı. Bu yazı, tüm üniversite sürecimi özetleyen bir yazı, aşağıya ekliyorum. Doğum günümde yazmıştım.

Ağustos’tan devam etmeden önce Temmuz ve Ağustos’tan bahsetmek istiyorum. Bu iki ay çok büyük bir depresyonun içine düştüm. Halihazırda bir işimin olmasına rağmen, artık ne yapacağım konusunda fikrimin olmaması, artık kendi hayatımı kurmam gerektiğini farketmem gibi birçok olgu kafamda dolaşıp duruyordu. Hedefsizlik ve belirsizlik benim en büyük düşmanım. Bu da bana çok zarar vermişti. Toparlanmam Eylül sonunu bulmuştu.

Devam edelim. 8 Ağustos’ta App Store’da ilk oyunumu yayınlamıştım, 22 Ağustos’ta Bekir Doğmenç daveti ile İnternetten Para Kazanmak ile alakalı Podcast yayınında konuşmuştum.

Biraz değişik sırayla gittim ama yazı bitirebiliriz. Yaz genel olarak rutin ilerlemişti. Hem full-time çalıştığım şirket için, hem kendi şirketim için çalışıyor, bir yandan kitaplar okuyor, filmler izliyor, oyunlar oynayıp başarım geliştiriyordum. Sürekli olarak oyun geliştiriyor, blog yazıları yazıyordum. Haftasonları ise köye dedeme yardıma gidiyor, kardeşimi şehirlere (İzmir, Aydın vb.) gezmeye götürüyordum. Bir yandan da kafamdaki hedefsizliği ve belirsizliği silmeye çalışıyordum.

Bu arada her hedef – analiz yazımda belirtirim. Buraya yazdıklarımdan çok daha fazla şey yaşadım fakat kimini kayıt altına almadığım için, kimini önemsemediğim için, kimini unuttuğum için, kimini de özel olduğu ve ben de saklı kalmasını istediğim için paylaşmıyorum. O yüzden hayatımın işten veya belirli olaylar çerçevesinden ibaret sanılmasını elbette ki istemem.

Aşağıda, Haziran’dan Ekim ayına kadar olan blog yazılarımı görebilirsiniz.

Ekim ayına geldiğimde kararımı vermiştim. Öncelikli hedefim, dijital mecralarda yapmak isteyip yapamadıklarımı (2024 hedeflerinde belirttiğim) yapacak, belirli bir iş akışı ve pasif gelir akışı oluşturacaktım. Bu bana uzun vadede bileşik getirinin de etkisiyle güç sağlayacak, aynı zamanda olası iş değiştirme durumlarında arkaplanımın yani portfolyomun güçlü durmasını sağlayacaktı. Özetle dijitalde daha fazla var olacaktım. Ait olduğum yerde çalışmalarımı artıracaktım. Bu ilk hedefimdi.

İkinci hedefim ise, son dakika başvurduğum YDS ve ALES sınavlarına girmekti. YDS sınavı Ekim ayının sonunda, ALES sınavı ise Kasım ayının sonunda idi. Bu iki sınavdan iyi puan aldığım takdirde kenarda tutabilecek, 2024 Eylül’üne kadar elde ettiğim maddi manevi birikim ile yüksek lisansa gidecektim ve 2 sene boyunca dijital yetkinliğim ve akademik arkaplanımı birleştirerek işlerimi büyütecektim. Daha uzun vadeli plan ise, yüksek lisansı başarı ile bitirmem halinde dijital arkaplanımı da kullanarak doktoramı yurtdışına taşımak ve işlerimi küresele taşımaktı. Fakat bunun için detaylı plan yapmadım zira 2025 sonrasını şimdilik düşünmek istemiyorum. Çünkü 2025 sonrasına kadar belki de milyoner olacağım dijital içeriklerimle, kim bilir:)

Hedefimi belirlemiş, çalışmalarıma başlamıştım. Bir yandan full-time işim devam ediyor, bir yandan içerik üretiyor, bir yandan sınavlara çalışıyordum. Sınavlara nasıl çalıştığımın yazılarını yazdım, aşağıda paylaşacağım yazılarda görebilirsiniz. YDS’den 66, ALES’ten 81 aldım. Bu puanlar, istediğim yerlere girmek için bana yetiyor.

2023’ü bitirirken biri kapanış, biri ise başlangıç iki gelişme oldu. İlki Girişimcilik Vakfı Galası idi. Bu Gala ile ilgili yazım ve videom var, aşağıdaki blog yazılarından okuyabilirsiniz.

Diğeri ise, Erasmus ve İstanbul’da edindiğim tüm tecrübeleri İzmir’de uygulamak için beni İzmir ile birleştirecek, İzmir’de çevre yapmamı sağlayacak ve katkı sağlayabileceğim bir topluluk arayışındaydım. Bu topluluğu buldum ve İzmir Gençlik Meclisi’ne katıldım. Burası hakkında pek bir şey söylemem daha mümkün değil çünkü çok yeniyim, ama İzmir tarafında yapacaklarımız için heyecanlıyım. 2024 Analizi yazımı -eğer yaşarsam- yazdığımda daha detaylı bahsederim, zaten ara ara da güncellemeler paylaşmış olurum.

Ekim’den şimdiye kadar ki tüm blog yazılarımı aşağıya ekliyorum:

Adettendir, Youtube ve Instagram’a sürekli olarak paylaştığım saz videolarımdan bir tanesini bırakıyorum,

Evet..

2023 yılı bitti. Oyun oynayanlar bilir ne demek istediğimi, bu yıl benim için bir “checkpoint”ti. Bir “milestone”. Bir dönüm noktası. Ali Candan’ın 45. bölümde tamamen Polat Alemdar’a dönüşmesi gibi. Hayatımda, her ne kadar okurken çalışsam da sonuç olarak salt öğrencilik yıllarımın bitip yetişkinlik ve hayat kurma tarafına geçmiş hissettiğim bir yıl oldu. O yüzden Haziran ayına kadar elimdekilere daha fazla değer verip tadını çıkarmaya, daha çok öğrenci hayatı, öğrenci evi hayatı ve gezmeli bir hayat yaşamaya çalıştım. Haziran’dan sonra 2 aylık bir buhrandan sonra hedefimi belirledim, toparlandım, ürünlerimi çıkarttım, gerekli sınavlara girdim ve başarılı sonuçlar aldım. 2023, benim için iyi bir yıldı. Toparlama yılıydı. Şimdi ise birçok deneyim, yetkinlik ve bilgim ile önümde yeni bir sayfa açılıyor.

2024 Hedefleri

2024, içinde eksik kaldığım veya kaldığımı düşündüğüm ne varsa tamamlama yılı olacak. Ayrıca yeni hayatıma hazırlık yılı olacak. Çünkü şöyle bir şey var, Aralık ayı’nda açıklanan YDS ve ALES sınavlarımı vaktinde kullansaydım ben Şubat ayında direkt yüksek lisansa başlayabiliyordum. Ama ben bunu istemedim. Çünkü alelacele yüksek lisans yapmak yerine, Eylül 2024’e kadar tam odaklı çalışıp elimdekileri geliştirirsem, hem maddi anlamda hem de bilgi birikimi olarak çok üst düzey noktada olabilirim. Böylelikle yeni hayatıma geçişim daha konforlu olur ve bu iyi psikoloji ile hayallerime yaklaşmak daha rahat olur düşüncesindeyim.

Geçen sene, bu sene için ne yapacağımı bilmiyordum. Biraz dinlenme yılı ilan etmiştim. Kısmen öyle oldu, Haziran sonrası ise tüketme yılı oldu yani olabildiğince içerik ve bilgi tükettim.

Yeni yıldan ise beklentim oldukça büyük:

  • Çalıştığım şirkette ve bağımsız projelerimde verimimi artırmak amacıyla veri bilimi ve e-ticaret konularında konuşabilecek ve proje üretebilecek bilgiye sahip olmak, bazı işlerimi otomatize etmek.
  • google play ve app store’da en az 10 oyuna sahip olmak
  • blogumdaki içerik sayısını 1000’e çıkarmak, diğer blog sitelerimdeki içeriklerin sayısını 500’er yapmak ve Adsense gelirlerimi artırmak
  • Udemy’deki WordPress ve SEO kurslarımı güncellemek ve yeni Unity kursu paylaşmak. Şu anki 4000 öğrenci sayımı 10.000’e çıkarmak.
  • Kitaplığımdaki kitapları bitirmek ve elde ettiğim bilgi ve deneyimleri blogumda paylaşmak (yaklaşık 50 kitap)
  • İzlemediğim popüler dizi ve filmleri izlemek (Star Wars, Prison Break gibi) ve bloguma not almak
  • ALES ve YDS’deki geçer notlarımı (ALES 80, YDS 66) kullanarak 2024 Sonbaharında başlamak üzere alanlarımdan biri ile alakalı, kışın karar vereceğim bir bölümle, yüksek lisansa başlamak ve alanımda akademik olarak uzmanlaşmak
  • Yatırım portföyümü bileşik getirinin de etkisiyle dolar bazında 10 katı ve üzerine çıkarmak
  • Diyetisten eşliğinde Ağustos 2023’de 112 kilo olarak başlayıp Ocak 2024’e 99 kilo olarak girdiğimi söylemiştim. 2024’te bu kilonun üstüne çok çıkmak istemiyorum.
  • Saz kursuna devam ettiğimi söylemiştim. Şu anda ritimleri çalabiliyor, semahları ve zeybekleri söyleyebiliyorum. 2024’te “Çeke Çeke” gibi zor parçaları da çalabilmek istiyorum.

Onun dışında şu anki sosyalliğimden, iş planımdan memnunum. Hayatıma gelecek ekstra yeniliklere de açığım.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım 2024, hepimize önce sağlık, sonra huzur, sonra mutluluk ve tabii ki bol kazanç getirir.

Sağlıcakla kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir