Robert Kiyosaki’nin Nakit Akış Çeyreği

Robert Kiyosaki’nin zengin olmak için 4 yolun olduğu, bu yollardan bazılarının diğerlerine göre daha verimli olduğunu söyleyen teoriye nakit akış çeyreği diyoruz.

Nakit akış çeyreği, bana patronumun öğrenmemi tavsiye ettiği bir kavram. Bir işin, ailenin ya da bireysel ekonominin büyümesi için finansal okuryazarlık gibi öğrenilmesi gereken bir şey. Ben de öğrenirken sahip olduğum notları buraya eklemek istedim.

Nakit akış çeyreği nedir?

Zenginliğin 4 farklı kaynaktan gelebileceğini anlatan basit bir modellemedir. E harfi, employee, çalışan grubunu temsil eder. S harfi small, küçük işletme sahibi veya serbest meslek sahibi kimseleri temsil eder. B harfi big, büyük işletme sahibi, işverenleri temsil eder. I harfi investor, yatırımcı sınıfını temsil eder. E grubu öncelikle güvenlik için çalışır. Aklındaki düşünce şudur: “iyi çalışma arkadaşlarına sahip iş garantisi olan güzel bir iş arıyorum.”

S grubu, kontrol için çaba gösterir. Zorlu bir alanda sadece uzmanlaşarak başarıya ulaşırlar. “Yeteneklerden faydalanarak zamanımı iyi kullanabileceğim bir iş arıyorum.”

B grubu, özgürlük için çabalar. Karlı bir iş sistemi yaratarak finansal başarıya ulaşır. “İşimi benim adıma yürütecek benden daha akıllı insanlar arıyorum.”

I grubu da özgürlük için çabalar. Bunu en büyük getiriye sahip risklere para tahsis ederek yapar. “Paramın benim için mümkün olan en iyi şekilde çalışabileceği bir yer arıyorum.”

OPT & OPM Kavramları

Opt, other people time; opm, other people money demektir. I ve B, S ve E gruplarını işe alabilecekleri bir sistem tasarlamak isterler. Bunu yaparken I çeyreğinden gelen paraları kullanır.

Çeyreklerin Artıları ve Eksileri

E Artı ve Eksileri

Artılar, Daha az finansal belirsizlik, ücretli izin, sağlık sigortası ve diğer faydalar. İş arkadaşları.

Eksiler, daha az başarı ihtimali, daha fazla çalışma, daha az boş zaman. Patron.

S Artı ve Eksileri

Artıları, kendi işlerinin patronlarıdır ve performansa göre ücret alırlar

Eksileri, başarı, daha fazla çalışma ve daha az boş zamandır. Finansal belirsizlik vardır ve bu konuda para kaybetmek olasıdır.

B Artı ve Eksileri

Artıları, diğer insanların paralarını ve zamanlarını kullanabilirler. Finansal özgürlük hızlı şekilde elde edilebilir. Kardan fazla pay alabilirler, daha az vergi öderler.

Eksileri, mali belirsizlik. İnsan yönetimi önemlidir.

I Artı ve Eksileri

Artıları, diğer insanların paralarını ve zamanlarını kullanabilirler. Finansal özgürlük ve kardan pay etme olayları, yine mali belirsizlik gibi eksiler B grubu ile aynıdır.

Zincirlerini Kırma ve Karşı Tarafa Geçme

Paranın bağımlılık yapıcı bir gücü vardır. Belirli bir yerden para kazanmaya başladığımızda, oraya bağımlı olmamız büyük olasıdır. Eğitim sistemimiz, en az hata yapanı ödüllendirip en çok hata yapanı yükseltecek şekilde inşa edilmiştir. B ve I grubunda olmak için çok fazla hata yapmak gerekir.

Yatırımcıların 5 Seviyesi

  1. Sıfır Finansal Zeka Seviyesi, her ay giderleri, gelirlerinden daha yüksektir.
  2. Tasarruf edenler, kaybedenlerdir. Enflasyon yüzünden birikimlerimiz eriyecektir.
  3. Çok meşgulüm seviyesi. Buradakiler, paralarını yatırım yapmaları için başkalarına emanet ederler. Buradaki sorun, bu kişilerin asla yatırım yapmayı öğrenemeyecek olmalarıdır.
  4. Ben profesyonelim seviyesi. Kendi paralarını kullanırlar, kendilerini yetiştirirler.
  5. Kapitalist seviyesi. OTP yi ve OTM yi kullanabilen, profesyonel yatırımcıdır.

Kaynak: https://youtu.be/IQprnamAQHs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir