izmir Gençlik Meclisi Oryantasyon Toplantısı toplu fotoğraf

Yeni Macera: İzmir Gençlik Meclisi ve Oryantasyon Buluşması

19 Aralık 2023 Salı günü, Konak’ta bir oryantasyon buluşmasına katıldım. İzmir Gençlik Meclisi’nin tanışma toplantısıydı bu. Haziran 2023’de İstanbul’u kapatıp İzmir’e taşındığımdan beri, halihazırda olan işlerim devam etmesine rağmen içinde olduğum tüm topluluklar İstanbul’da kalmıştı. Amacım, İzmir’deki topluluklarda da yer alarak bu iki ekosistem arasında köprü olmak, İzmir’in girişimcilik ve gençlik ekosistemini güçlendirmekti. Bunun yolunu araştırırken bir arkadaşım aracılığı ile İzmir Gençlik Meclisi ile tanıştım, başvurdum ve kabul aldım. Bu toplantıda ise tanıştık, bağlantı kurduk ve ben bu meclis için ne yapabilirim, meclis bana ne katabilir detaylı bir analiz yaptım. Burası benim için yeni bir macera. Dışarıda öğrendiklerimi memleketimde uygulamak için yeni bir fırsat. Aşağıda, meclisin sosyal medya bağlantılarını ve toplantıda aldığım notları görebilirsiniz.

izmir Gençlik Meclisi Oryantasyon Toplantısı -1
izmir Gençlik Meclisi Oryantasyon Toplantısı -1

İzmir Gençlik Meclisi Sosyal Medya Hesapları

https://www.instagram.com/izmirgenclikmeclisi/

https://www.izmirkentkonseyi.org.tr/tr/Meclisler/10

https://www.linkedin.com/company/izmirgenclikmeclisi/

izmir Gençlik Meclisi Oryantasyon Toplantısı -2
izmir Gençlik Meclisi Oryantasyon Toplantısı -2

Notlarım

Her fikre açık bir yapı. Fikirler, demokratik çerçevede konuşulduktan sonra imkan dahilinde uygulamaya konuluyor.

Meclis’in diğer kurumlardan farkı, belediye kanununun 76. maddesi

Yerel gençlik stratejisi çalıştayı gibi çalıştay ve komisyonlarda konuşulanlar belediyelerde gündem olabiliyor.

Etkinlik ve proje komisyonu ile etkinlikler yapılabiliyor. “İklim Dostu Abonman”, “30 Ağustos Feribot Kaldırma” gibi etkinlikler aktif, hocalarla işbirliği var ve İzmir Gençlik Festivali gibi etkinliklerde stant açılıyor. Genç İzmir gibi topluluklarla aktif işbirliği içinde bir meclis burası. Belirtmeden geçmemeliyim ki İzmir Gençlik Meclisi, İzmir Kent Konseyi’ne bağlı bir kurum.

Öğrenci Komisyonu gibi komisyonlardan “Yaşayan Kütüphane” gibi süper etkinlikler çıkıyor.

Onun dışında “Genç Ne Der?” projesi, Podcast serileri gibi birçok üretimde olan işleri var Meclis’in.

Benim meclise katkı sağlamak istediğim nokta, her toplulukta olduğu gibi, topluluğun dijital ayağında tüm yetkinliğim ve deneyimimle, İstanbul ve Avrupa deneyimlerimi toplayıp İzmir’e uygulamak. Bu uygulamanın kapısını İzmir Gençlik Meclisi ile aralamak.

izmir Gençlik Meclisi Oryantasyon Toplantısı -3
izmir Gençlik Meclisi Oryantasyon Toplantısı -3

İzmir Gençlik Meclisi Resmi Tanım

Gençlerin kent yönetiminde, karar alma mekanizmalarında, sosyal yaşamda rol almasını ve temsil edilmesini, İzmir’de ve Türkiye’de gençler arasında yardımlaşma ve dayanışmayı artırmayı amaçlar. Gençlerin uluslararası çalışmalara katılımlarını destekler, İzmir’in yeni teknolojilerle daha yüksek düzeyde kaynaşması ve sürdürülebilir gelişme açısından gençliğin enerjisinden en iyi şekilde yararlanmayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir