Hem Garantici, Hem Risk Alan Biri Olmak

Risk almak, bir işi yaparken sonucu tam kestirememek olarak algılanabilir. Yani kumar oynamaktır. Garantici olmak ise, bütün planları yapıp, her şeyi ayarlayıp ilerlemektir. Benim yaptığım ise, garantici olup kumar oynamak. Peki ne demek bu ?

Benim riskim, üniversite sınavından sonra başladı. Fen lisesinden mezundum, son iki sene çok çalıştık ve arkadaşlarımın çoğu iyi sıralamalara girdiler. Ben ise verdiğim emeğe göre gerçekten çok kötü bir sıralamaya girdim. Eğer risk alma gibi bir durumum olmasaydı, mezuna kalacaktım ve gerçekten hiç istemeyerek ders çalışmaya çalışıp, daha iyi bir sıralama yapmaya çalışıp kariyer planımı ona göre düzenleyecektim. Ama ben pek de alışık olunmayan bir şey yaptım.

Yazılım yapıyorum, üretmeyi seviyorum, medya / tarih / oyun sektörü üzerine şirket kurmak istiyorum. Şimdi bunlar, diploma olmadan da yapılabilenecek şeyler. Diploması olan adam 2 yılda yapar ama ben 4 yılda yapabilirim diye düşündüm. Daha fazla çabalarsam belki daha erken de yapabilirim. Benim riskim buydu. Şirket kurmak isteyerek mezuna kalmadım ve bilgisayar öğretmenliği bölümünü yazdım. İstanbul ve Yıldız Teknik Üniversitesi faktörlerini kullanarak, kendimi geliştirerek bir yerlere gelmeyi istedim, bu riski göze aldım. İşte benim riskim buydu.

Garanti kısmı ise, İstanbul’a geldiğim andan itibaren her işimi plana, takvime, kanvasa oturttum. Ne zaman hangi etkinliğe, hangi zirveye gideceğim, hangi projeyi geliştireceğim, hangi projeyi geliştiriyorsam onun ne zaman biteceği, her şey belliydi. Eğer aksilik olacaksa, o planların alternatifi de yazılıydı. İşte, bu da garantici yanımı ortaya çıkarıyor. Yani hem risk alan, hem garantici bir insan olmamın olayı, riskini aldığım faktörü garanti yollarla ilerletmekten geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir