Hackers & Painters | Bilgisayar Çağından Büyük Fikirler | Bu Kitap Yalnızca Bir Bilgisayar Kitabı Değil

Paul Graham, sadece bu kitaptan öğrendiğim kadarıyla; bir girişimci, programcı, tasarımcı ve yazar. Apple’dan kitabevlerine, kolu baya uzun bir insan. Böylesine büyük bir kişinin yazdığı bu kitap, tabii ki de bana çok şey kattı. Çünkü kitap sadece bilgisayar kitabı olmamakla birlikte, çalışkan öğrencilerin neden popüler olmadığını, programcılar ile ressamlar arasındaki ortaklıkları, servet edinme yöntemlerini vb. vb. anlatıyor.

Her okuduğum kitapta elde ettiğim bir alışkanlık olan altını çizerek okumayı bu kitapta da uyguladım ve önemli “bazı” noktaları sizlere aktarmak istiyorum. Umarım telif ve benzeri sorunlarla uğraşmam 🙂

“Bilgisayarların yaşam biçimimiz üzerindeki etkisi uzay yolculuğu ya da nükleer teknolojininkinden çok daha fazladır. Dolayısıyla, nerede olduğumuzu ve nereye gittiğimizi anlamak istiyorsanız, bilgisayar programcılarının kafalarının içinde neler olup bittiğini bilmek lehinize olacaktır.”

“İyi programcılar her şeyi sorgulama anlayışı geliştirirler.”

“Apple, iPod’u web tarayıcılı bir cep telefonuna dönüştürebilseydi, Microsoft’un başı büyük derde girerdi.” Kitabın 2004 yılı civarında yazıldığını unutmayalım. Bakınız Paul Graham ne kadar güçlü bir öngörüye sahip.

“Çalışkan öğrencilerin popüler olmamasının başlıca sebebi, kafa yormaları gereken başlıca konular olmasıdır. Dikkatlerini moda veya partiler değil, kitaplar ya da doğa çeker. Kafasının üstünde bir bardak suyu dengede tutarken, bir yandan da futbol oynamaya çalışır gibidirler. Bütün dikkatlerini oyuna odaklayabilen diğer oyuncular da fazla çaba sarf etmeden ineklerin takımını yenerler ve onların neden bu denli beceriksiz göründüğünü merak ederler.”

“Harici bir rakip yoksa insanlar birbirlerinin rakibi olur.”

“Ressamların boyanın kimyasını ne kadar anlaması gerekiyorsa, programcıların da elektronik hesaplama kuramını o kadar anlaması gerekiyor.”

“İnsanları en çok çılgına çeviren ifadeler, sanırım, doğru olmasından en çok endişe ettikleri ifadeler.”

“Yüksek sesle dile getirmeye cesaret edemeyeceğiniz şeyler düşünmüyorsanız, sizde bir gariplik vardır.”

“Portekizli kaşiflerin seyahatlerini neden Afrika sahili boyunca gerçekleştirdiklerini anlayamamıştım. Aslında köle arıyorlardı.”

“Darwin, zamanını kendini ateist olmakla suçlayan kişilerle tartışarak değil, biyoloji konularına kafa yorarak geçirmek isterdi.”

“Aptallarla tartışırsanız, siz de aptal olursunuz.”

“Modanın esiri olmuş birine moda, modaymış gibi görünmez.”

“Yani tavukların hepsi aynı anda gıdaklıyorsa, muhtemelen yanlış giden bir şeyler var demektir.”

“Otoriter ülkeler yozlaşır, yozlaşan ülkeler fakirleşir ve fakirleşen ülkeler zayıflar.”

“Web tabanlı yazılımlar, masaüstü yazılımlardan daha değerlidir.”

“Bir gün şirket kurmayı hayal etmiş bir programcıysanız, muhtemelen bunu yapmaktan sizi alıkoyan iki ihtimal vardır. Birinci ihtimal, sektörle ilgili hiçbir şey bilmemeniz, ikinci ihtimal de, rekabetten korkmanızdır. Oysa bu çitlerin ikisinden de elektrik akımı geçmemektedir.”

“Antarktika’nın göbeğinde satın alabileceğiniz hiçbir şey bulunmadığından orada ne kadar paraya sahip olduğunuzun hiçbir önemi yoktur. Servet para değil, sizin sahip olmak istediğiniz şeydir.”

“Bir insan daha fazla kazanıyorsa, bir başkasının daha az kazanması gerekir.”

“Steve Jobs, bir zamanlar, yeni kurulmuş bir şirketin başarısının veya başarısızlığının ilk on çalışanına bağlı olduğunu söylemişti.”

“Steve Jobs’u o koltuktan kaldırıp yerine rastgele 100 kişiden oluşan bir komite getirseydiniz, Apple’ın bir sonraki ürünü bir şeye benzer miydi ?”

“Norbert Wiener, kölelerle rekabet edersek köle olacağımızı söyler.”

“İyi tasarım sade, ebedi, doğru sorunu çözen, yoruma açık, eğlendirici, zor, basit, simetriden yararlanan, doğaya benzeyen, yeniden tasarlanan, kopya edebilen, garip, grupların içinde ortaya çıkan, cesur bir şeydir.”

“Vahşi hayvanlar çok güzeldir çünkü hayatları çok zordur.”

“Teknolojiyi seçerken, diğer insanların ne yaptığını dikkate almamalı ve yalnızca neyin daha iyi çalışacağını düşünmelisiniz.”

Tabi kitap sadece bu sözlerden ibaret değil. Daha birçok faydalı bilgiler, içerikler bulunuyor. Bunu öğrenmenin en iyi yolu da, şaşırtıcıdır ki, kitabı okumak !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir