Zuckerberg ve Facebook

Zuckerberg Hikayesi | “Birkaç Düşman Edinmeden 500 Milyon Arkadaş Kazanamazsınız”

Önce Zuckerberg’in ve Facebook’un “doğuşundan” bahsedelim.

Lisede çeşitli bilim dallarında birçok ödül alan Zuckerberg, ABD’nin en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi. Orda bilgisayar bilimini okudu ve üniversitenin ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Bir gece de ortalama 500 kişi girmişti siteye. Tabi o yılların sistemi bunu kaldıracak güçte değildi. Bunun üzerine okul idaresi olayı araştırdı. Zuck’ın fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti. Veri tabanını hack’lediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı.

Bir insan girişimciyse yüzde 80 okuldan kovulmuş ya da ayrılmış demek heralde.

Mark abimizin facemash.com u trafik almadan duramıyordu. Okuldan da kovulunca bunu tabii bırakmak istemedi. Başka okullara yaydı, her okulun kendi etiketi vardı. Adını Facebook yaptı. Bir barda eğlenirken yanına bir arkadaşı geldi ve “Mark, senin kızlarla aran iyi şu facebook işinden sonra. Bana şu kızın ilişkisi olup olmadığını öğrenir misin ?” dedi. O an Mark eve koştu, bilgisayarını ve birasını açtı ve “ilişkisi yok / var” özelliğini ekledi. Facebook’un temel özellikleri böyle eklendi. Belli bir plan yoktu. Büyüdü, büyüdü ve 18 ay içerisinde ABD’nin en büyük arkadaşlık sitesi oldu. Haliyle yatırımcıların da ilgisini çekti ve Facebook şirket oldu.

Tabi başlığımızda da belirttiğimiz gibi, facebook üzerinden 500 milyon arkadaş edindi fakat bunun birkaç yüz tane düşmanlık bedeli vardı. Facebook’un çalıntı olduğunu iddia edenler oldu, yazılımının ve tasarımının kopya olduğunu iddia edenler oldu, dava açanların ardı ardası kesilmedi. Fakat o yolundan vazgeçmedi ve ilerledi de ilerledi. Şu anda dünyanın en genç milyarderi durumunda ve 2010 yılında Time tarafından Yılın Adamı seçildi.

Önceki makalelerimizde de milyon defa bahsettim. İşlerinizin düzgün bir şekilde gitmesini bekliyorsanız, başarısızlık yolunda adım adım ilerliyorsunuz. Asıl başarı, her 10 mesafe kat edişinizde 1 düşmana sahip olmanızdır. Asıl başarı, takdir edilmeniz değil, taklit edilmenizdir. Taklit edilmeniz durumunda sizin kadar iyi yapamayanlar, sizi kıskanacak ve size davalarla, sözlerle, küfürlerle sataşacaklar. İşte o zaman, doğru yoldasınız demektir.

“Zuckerberg Hikayesi | “Birkaç Düşman Edinmeden 500 Milyon Arkadaş Kazanamazsınız”” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir