PHP

Web Sitesi Yapımı | PHP Nedir ?

PHP

PHP’den bahsetmeden önce belirtmek isterim ki, uzun zamandır yazı girmediğim için kusura bakmayın. Son YGS den sonra, üniversite sınavıma tam bir yıl kaldı. Sınavdan dolayı da sık konu paylaşamıyorum. Üniversite sınavından sonra, günde 5 konu bile paylaşırım artık, hele bir de ApplyBAU başvurusu tutup Bahçeşehir Üniversitesi’ne girebilirsem 🙂

Bugünkü yazımda, şu andaki dinamik sitelerin yüzde doksanını oluşturan php dilinden bildiğim kadarıyla bahsedeceğim. Bu dil, öncelikli olarak web sitelerinde üye giriş çıkış, kayıt olma, yorum yapma gibi sosyal özellik eklemek için kullanılır. Fakat ileri düzey kullanımlarında, online oyunlarda puan kaydı, üye giriş çıkış gibi özelliklerde de kullanılabilir. Şu anda tercih edilen birinci dil konumundadır kendi kategorilerinde.

Web sitelerinde nasıl kullanıldığına değinecek olursak, HTML ve CSS ile tasarımını temelini hallettiğimiz siteyi kullanışlı hale getirmek için kullanırız. Özellikle veritabanı işlerinde ve forum sistemlerinde kullanırız.

Mobil oyunlarda ise, hani o ana ekranda kişilerin puan sıralamalarını gösteren bölüm varya, onlar bununla yazılıyor. Kullanıcıların puanlarını veritabanına aktarıp ana ekrana bu veritabanından çekiyor bu dil.

Genel anlamda böyle, yine önceden dediğim gibi çok detaylı bir yazı olmayacak ama istek doğrultusunda üniversite sınavından sonra bir ders serisi çekebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir