Web Sitesi Yapımı | Javascript Nedir ?

Javascript

Javascript dili, yaygın olarak web sitelerine iş yaptırmada kullanılır fakat oyun ve uygulamalarda da kullanıldığı görülmüştür.

HTML ve CSS her ne kadar metinler üzerinde neredeyse her türlü düzenlemeyi yapmamıza izin verse de, zayıf kaldığı bazı yönler vardır; mesela HTML bize web sayfalarına bir ‘iş’ yaptırtma, onları değişik olaylara veya durumlara duyarlı hale getirme imkanı sunmaz. Bu eksikliği Netscape firmasının yetkilileri de farketmiş olacak ki Aralık 1995 tarihinde, C dilinin browser’lara uyarlanmış hali diyebileceğimiz JS’i piyasaya sürdüler.

JS ile bir web sayfasına yukarıda tanımladığımız biçimde herhangi bir olayın gerçekleşmesi halinde herhangi bir iş yaptırabiliriz. Örnegin sayfada bir butona basıldığında sayfadaki bir ‘text’ kutusunun içine ‘Click!’ yazdırabiliriz. Burada olay ziyaretçinin butona tıklaması, iş ise text kutusuna ‘Click!’ yazılmasıdır. Bu dilde neredeyse olası her olay tanımlanmıştır, dolayısıyla yapılabilecek şeyler çok geniştir.

JavaScript ve Java arasında; isimleri, yazım şekli ve standart kütüphanelerindeki benzerlikler dışında bir bağlantı yoktur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir