fbpx
Web sitesi yapımı

Web Sitesi Yapımı | HTML / CSS Nedir ?

Web Sitesi Nedir ?

Web siteleri, temel olarak insanların bilgilerini başkalarına aktarmasını sağlamayı amaçlar. Günümüzde sosyal medyalar yüzünden çok fazla web sitesi açılmasına ihtiyaç duyulmasa da, işinde profesyonel olmak isteyenlerin çoğunlukta olduğu bir kesim, site açmayı uygun görür. Bu web siteleri, hazır programlara ya da insanlara para vererek yaptırılabileneceği gibi kişinin kendisinin öğrenerek yapması da mümkündür. Bende bu “web sitesi yapımı” serimde, size temel olarak web sitesi yapımını aktaracağım. Sorularınızı yazmaktan çekinmeyin.

HTML

HTML, bir web sitesinin temel taşıdır. Bir insanda iskelet neyse, bir web sitesinde HTML o’dur. Web sitesinin tasarımını temel olarak sağlar. Temel olarak derken demek istediğim, yazılar, başlıklar, tablolar, formlar gibi bileşenleri ve çok daha fazlasını kapsar.

CSS

CSS ise yine insan benzetmesinden gidecek olursak, göz kulak saç gibi insana “güzellik” veren kısımlardır. Güzellik diyorum, siteyi tasarımsal olarak düzgünleştirir. HTML’in içine eklenebilir, ya da dışına eklenip HTML kodları aracılığıyla içe aktarılabilir.

Dediğim gibi, bu seride uzun uzun, kodlarıyla örnekleriyle HTML ve CSS’yi anlatmayacağım. Üniversite sınavım olmasından dolayı şimdilik kısa kesiyorum, fakat sınavdan sonra belki bu konu hakkında Youtube’da video bile çekebilirim 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir