Metin2 - MMORPG

MMORPG Efsaneleri

Öncelikle MMORPG Nedir, Ondan Bahsedelim.

MMORPG, birçok çevrimiçi oyuncunun aynı evrende, kendilerine has karakterlere hayat vermesidir. Kendi skilleriniz, eşyalarınız, oynayışınız ne kadar güçlü olursa, evrene o kadar hükmedersiniz. Ülkemizde en çok oynanan türdür diyebiliriz. (Bknz. Knight Online, Ultima Online ve Metin2)

Efsane MMORPG Oyunları

Türkiye’de, dünyada en çok oyun türlerinden biridir. İnsanların gerçek hayatta kazanamadıkları dostlukları kazandıkları, gençliklerinin ya da çocuklarının en az 3 – 5 senesini yediği oyun türüdür. Peki nedir bu bizi esir altına alan oyunlar ?

RuneScape

RuneScape, işin başında Andrew Gower’un olduğu Jagex tarafından geliştirilen ve yayımlanan Java tabanlı bir MMORPG oyunudur. Oyunda toplam 8 adet aktif ve 16 adet pasif yeteneğiniz bulunuyor. Bu yeteneklerinizi kullanarak size verilen görevleri yerine getiriyorsunuz. Her görevi bitirdiğinizde Quest Point (QP) kazanıyorsunuz. Oyundaki tüm görevleri bitirdiğinizde ödül olarak envanterinize bir pelerin ekleniyor.

2001 yılında ilk betası açıldığında büyük ilgi gören oyun, 2001-2002 yıllarında bu türü sevenlerin gözdesi haline gelmişti. RuneScape, bugüne kadar sürekli çıkan güncellemelerle birlikte birçok oyuncuyu hala bünyesinde barındırıyor. 2004 yıllarında 200 milyon oyuncuya sahip olmuş. Çok uzun bir süredir piyasada olan oyunun grafikleri günümüz oyunlarına göre eski de olsa eğlenceli ve keyifli atmosferiyle, çoğu oyuncunun gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Lineage 2

Lineage 2, NCSOFT tarafından geliştirilen ve yayımlanan ücretsiz bir MMORPG oyunudur. Lineage 2, diğer MMORPG oyunlarına göre farklı bir havası olan, genellikle kale savaşları üzerine kurulu, PvE ve PvP yapısı çok güçlüdür. Özellikle kale savaşları o kadar keyifli ki, binlerce oyuncunun bir araya gelerek bir kaleyi almaya çalışması ya da aynı şekilde kaleyi savunmaya çalışması bu oyunun oyuncu kitlesinin de ne kadar büyük olduğunu bize gösteriyor. Oyunda kale savaşlarının yanı sıra, klan savaşları da yapabiliyorsunuz. Lineage 2’nin ırklarına da değinecek olursak Human, Elf, Dark Elf, Orc, Dwarf, Kamael olmak üzere toplam 6 farklı ırk ve bu ırklara bağlı Knight, Warrior, Rogue, Archer, Wizard, Enchanter, Summoner, Healer olmak üzere de 8 farklı sınıftan birini seçebiliyorsunuz.

Lineage 2’nin PvP yapısının çok güçlü olduğunu söylemiştik. Bu nedenle oyunda her zaman saldırıya hazırlıklı olmalısınız. Lineage 2’ye ilk başladığınız andan itibaren artık siz de bir hedefsiniz. Oyunda aksiyon hiç bitmiyor. Lineage 2’nin grafikleri ise, gerçekten çok iyi olmuş diyebiliriz. Lineage 2 görselliği, keyifli ve farklı oyun yapısı ile her MMORPG oyuncusunun kaçırmaması gereken bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Guild Wars 2

28 Ağustos 2012’de resmi olarak yayımlandı. Oyunun hikâyesi ilk oyunundan 250 sene sonrasında Tyria’da geçmektedir. Guild Wars 2’nin ana konusu ise birçok farklı ırktan oluşan Destiny’s Edge loncasını bir araya getirmek ve Tyria’nın baş düşmanı Zhaitan adlı ejderhayı öldürmekle başlıyor. Guild Wars 2, çok oyunculu olmasına rağmen, oyuncuların seçimlerine göre hikâyenin farklılaşmasıyla bu türün eşsiz örneklerinden biridir. Oyunu genel olarak yaşayan, dinamik bir çevrede oynuyoruz. Bu nedenle yapmanız gereken bir göreve istediğiniz yoldan gidebiliyorsunuz.

Guild Wars 2’nin oynanabilirliği serinin ilk oyununa göre biraz farklılıklar içeriyor. İlk Guild Wars oyununda görevler, çok uzun yazılar şeklinde bize veriliyordu. Guild Wars 2’de ise artık çevre ile etkileşime geçiyoruz. Serinin ilk oyunundaki gibi devasa metinler okumuyoruz. Artık görevlerimizi yaşayarak buluyoruz. Guild Wars 2’de Asura, Charr, Human, Norn ve Sylvari olmak üzere toplam 5 farklı ırk bulunuyor. Ayrıca üç gruba bağlı (Bilginler, Maceracılar, Askerler) Elementalist, Necromancer, Mesmer, Ranger, Thief, Engineer, Warrior ve Guardian olmak üzere 8 farklı da sınıf bulunuyor. Guild Wars 2, oyunun grafiklerine değil, oynanış dinamiklerine önem veren oyuncuların gözdesi haline gelmiştir. Benim biraz oynadığım bir oyundu kendisi ve cidden oynanması gereken bir oyun.

WildStar

çizgi film tadında bir MMORPG oyunudur. Wildstar, Exile ve Dominion adlı iki ulusun Nexus gezegenindeki kıyasıya savaşını konu alıyor. Oyunda genel olarak toplam 8 ırk, 6 oynanabilir sınıf ve 4 farklı yol bulunuyor. Özellikle oyunun senaryosunda da etkili olan oynanabilir yollara değinecek olursak, Explorer’lar keşfedilmemiş yerleri keşfediyor ve gizemli diyarlara girmenin yollarını arıyorlar. Soldier’lar ise daha çok yakın dövüş ustası olarak bilinen askerlerdir. Scientist’lar ise Nexus’un tarihini araştıran bilim adamlarıdır. Ayrıca oyundaki görevleriniz yaptığınız seçimlere göre de farklılık gösteriyor. Bu nedenle gideceğiniz yolu doğru seçmelisiniz.

Wildstar’ın grafikleri gerçekçilikten uzak, çizgi film tadında görünse de zoru seven MMORPG oyuncuları için yapılmış. Özellikle etkileyici zindanları ve raidleri ile bu türü seven oyuncuların hoşuna gideceğe benziyor. Bunların yanı sıra, oyunda bir de ev sistemi bulunuyor. Nexus’un bitmek bilmeyen aksiyonundan sıkıldıysanız, kendi inşa ettiğiniz evde huzuru bulacaksınız. Wildstar’da aylık ödeme sistemi bulunduğunu da hatırlatalım.

The Lord of the Rings Online

The Lord of the Rings Online, J.R.R. Tolkien’in yaratmış olduğu Orta Dünya’yı konu alan Yüzüklerin Efendisi’nin fantastik hikâyesine sahip tek MMORPG oyundur. Tolkien’in harika dünyasına kitaplarından sonra, filmlerine de hayran olmuştuk. Şimdi de bu maceraya The Lord of the Rings Online ile devam ediyoruz. Oyunu ilk açtığınızda birçok MMORPG oyununda olduğu gibi karakter yaratma ekranı ile başlıyoruz. LOTRO’da İnsan, Elf, Cüce ve Hobbit’ler olmak üzere 4 farklı ırk bulunuyor. Karakterinizi yarattıktan sonra oyuna doğudan başlıyorsunuz. Karanlığın büyüyen gücüne “dur” demek için kendinizi geliştiriyorsunuz.

The Lord of the Rings Online’da, Yüzüklerin Efendisi serisinin kitaplarından ve filmlerinden hatırlayacağımız birçok mekâna ayak basıyoruz. Hobbiton, Rivendell, Lothlórien ve Moria bunlardan sadece bir kaçı. Oyunda Burglar, Champion, Guardian, Gamgee, Hunter, Mirkwood, Lore-Master, Minstrel, Elves, Rune-keeper ve Warden’lar olmak üzere 11 farklı sınıf bulunuyor. Ayrıca oyunun PvP oyun yapısına sahip olduğunu da belirtelim. The Lord of the Rings Online grafik ve sesleri tatminkâr seviyede. Ayrıca, oyun içinde filmin müziklerini de sürekli olarak duyuyoruz.

Everquest

EverQuest, Sony Online Entertainment tarafından geliştirilen ve yayımlanan fantastik bir MMORPG oyunudur. 1999 yılında ilk çıktığında dünyanın en çok oynanan MMORPG oyunu olmuştu. Başta World of Warcraft ve birçok MMORPG oyununa ilham kaynağı olan EverQuest, günümüzdeki çoğu rol yapma oyununda temel yapı taşlarından biridir. Fakat sonrasında gelen World of Warcraft ile bir anda arka plana atılmış ve popülerliği de düşmüştür.

Oyun hikâyesi, Norrath adında fantastik bir dünyada geçiyor. EverQuest denilince takipçilerinin aklına büyük bölüm sonu canavarları ve klanlar gelir. Hala ek paketler ile desteklenen oyun için tam bir efsane diyebiliriz. Bugün ilk EverQuest oyunun üzerinden tam 15 sene geçmiş ve hala eskimeyen bir başyapıt niteliğindedir. Ayrıca, EverQuest birçok kez de “Yılın Oyunu” ödülü almıştır.

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic, BioWare, LucasArts ve EA Games’in bir araya gelerek piyasaya çıkardığı ve genel olarak hikâye tabanlı ilerleyen bir MMORPG oyunudur. Star Wars: The Old Republic, Galaktik Cumhuriyet ile Sith İmparatorluğu arasındaki büyük savaşı konu alıyor. Biz de kendi karakterimizi yaratarak bu savaşa dâhil oluyoruz. Oyunu ilk açtığınızda 8 farklı karakterden birini seçmeniz gerekiyor. Karakterinizi seçtikten sonra sınıf tercihimizi yapıyoruz. Oyunda Galaktik Cumhuriyeti tarafında Jedi Knight, Jedi Consular, Trooper, Smuggler, Sith İmparatorluğunda ise Sith Warrior, Sith Inquisitor, Bounty Hunter, Imperial Agent olmak üzere 4 farklı sınıf bulunuyor.

Star Wars: The Old Republic hem PvE, hem de PvP oyun yapısına destek veriyor. Ayrıca oyunda PvP ağırlıklı da birçok oyun modu bulunuyor. Oyunda ilerleyen seviyelerde kendi uzay geminizi alarak yeni gezegenler de keşfedebiliyorsunuz. Son olarak Star Wars: The Old Republic’i oynayabilmek için aylık bir ücret ödemeniz gerektiğini de belirtelim.

Metin2

4 senemi verdiğim bir MMORPG oyunudur. Konusu üç büyük imparatorluğun savaşını anlatan bir uzakdoğu hikâyesidir. İlk olarak sadece hayvan ve bitki hayatı vardı ve bir Metin taşı gelip vahşi hayatı kırıp üç imparatorluğun sınırlarını çizdi. Oyunda amaç ise savaşarak kendini geliştirmektir. Türkiye’de de Knight Online’dan sonra en çok oynanan MMORPG’lerden biriydi Metin2. Birçok görevi, npcleri, düğünü, eşyası, pvp serverları ile dünyası içine alıyordu insanı. Fakat Metin2 yi metin2 yapan şey ortamıydı. Arkadaşlıklardı, dostluklardı. Sonradan gelen güncellemelerle iyice bozuldu hoş fakat ilk zamanlarının verdiği o ortamı, hiçbir oyun veremedi bana şimdiye kadar.

Eve Online

EVE Online, CCP Games firması tarafından yayımlanan ve uzayda geçen, türünün nadir örneklerinden biridir. EVE Online’ı diğer MMORPG oyunlarından ayıran belki de en önemli özelliği, devasa evreninin bulunması. Oyunda toplamda on bine yakın güneş sistemi ve birçok sayıda keşfedilmemiş gezegen bulunuyor. EVE Online’ın hikâyesi, günümüzden 21.000 yıl gelecekte geçiyor. İnsan popülasyonun aşırı artmasıyla birlikte yeni galaksiler keşfetme çabası başlamıştır. Zamanla gelişen bilimsel teknolojilerle, insanoğlu doğal bir solucan deliği keşfeder. Bu solucan deliği sayesinde de başka galaksilere koloni göndermeye çalışılır. Fakat solucan deliğinin geçiş sırasında kapanmaması için EVE adında bir geçit inşa edilir ve solucan deliğinden binlerce koloni gönderilir. Ancak ne olduğu belli olmayan bir sebepten ötürü transfer sırasında geçit kapanır ve irtibat kesilir. Aradan yıllar geçtikçe kolonilerin bir kısmı hayatta kalmayı başaramaz, bir kısmı da hayatta kalmayı başarmış ve kendi cumhuriyetlerini ilan etmişlerdir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık daha iyi bir durumdadırlar.

Bu kolonilerden hayatta kalanların kurmuş olduğu devletler, Amarr İmparatorluğu, Caldari Devleti, Gallente Federasyonu, Minmatar Cumhuriyeti ve Jove Cumhuriyeti olmak üzere EVE Online’daki 5 ana cumhuriyeti oluşturmaktadır. Oyunda genel olarak politika, savaş, bilim, teknoloji, ekonomi ve sanayi olmak üzere birçok uzmanlık alanı kazanabiliyorsunuz. Bu tamamen size kalmış, karakterinizi nasıl geliştirmek istiyorsanız, yeteneklerinizi o şekilde kullanmalısınız. İlk olarak 2003’ün Mayıs ayında piyasaya çıkan oyunu, şu an Steam üzerinden indirip oynayabilirsiniz.

Ultima Online

90’ların sonunun en ünlü MMORPG’sidir. Kendine öz hikayesi, oynanışı, o yıla devrim gibi girmiştir ve hayranları tarafından en iyi oyun olarak nitelendiriliyor. Oyun, serinin diğer oyunlarının da geçtiği Ultima evreninde geçmektedir. Oyundaki genel amaç, özetle, shard adı verilen çok sayıdaki sunucudan birine bağlanmak, burada bir karakter yaratmak ve bu karakteri olabildiğince geliştirmektir. Oyuncu, karakterini yaratırken onun ismini, fiziksel özelliklerini, yeteneklerini ve doğduğu şehri belirler. Karakter, doğduğu şehirde oyuna başlar. Oyuncu oyunu oynadığı sırada, önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde istediğini yapmakta özgürdür.

Oyun grafikleri iki boyutlu ve izometriktir.

Knight Online

Türkiye’de en çok oynanan MMORPG oyunudur. Çok oyunculu, devasa bir çevrimiçi rol yapma oyunu olan Knight Online, dünyanın farklı bölgelerinde farklı şirketler tarafından ücretsiz (Free2Play) veya ücretli (Pay2Play) olarak hizmete sunularak toplamda seksenden fazla ülkede milyonlarca oyuncusu bulunmaktadır.

World of Warcraft

Çevrimiçi rol yapma oyunları ile sektöre yön veren ve gelişimini sağlayan Blizzard, MMORPG dünyasına 2004 yılında bomba gibi düşen World of Warcraft, nam-ı diğer WoW ile dünya çapında 10 milyona yakın oyuncuya sahiptir. Oyunun ilk çıktığı zamandan bu yana 4 farklı eklenti paketi ile oyuncuların istekleri doğrultusunda hareket eden firma, aynı zamanda her eklenti paket ile de oyunda köklü değişikliklere gitmiştir. Oyuna ilk girdiğinizde, sunucuların popülasyonuna göre kendinize bir sunucu seçerek başlıyorsunuz. Sonrasında ise, World of Warcraft dünyasındaki iki farklı ulustan (Alliance ve Horde) birini seçmeniz gerekiyor. Oyunda toplam iki farklı ulus için altı farklı ırk bulunuyor. Allience için Human, Night Elf, Dwarf, Dranei, Worgen ve Gnone ırklarını seçebiliyorken, Horde için ise Tauren, Orc, Darkspear Troll, Undead, Goblin ve Bloof Elf ırklarını seçebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak World of Warcraft: Mists of Pandaria ek paketi ile Pandaren ırkıyla da oynayabiliyorsunuz. Iırkınızı seçtikten sonra World of Warcraft’ın büyüleyici dünyasına girebilirsiniz.

World of Warcraft’ın hem PvE ve hem de PvP oyun yapısına destek vermesi oyuncunun yaşayabileceği aksiyonu da artırmaktadır. World of Warcraft, birbirinden zor birçok zindanı, oyuncuların takım savaşları yapabileceği devasa arenaları bünyesinde bulundurmaktadır. World of Warcraft oyuncusu tek kelime ile sonsuz ve sınırsız bir keyif ile bu oyunu oynamaktadır. Ayrıca dünya çapında 10 milyonu aşan oyuncu kitlesi ile World of Warcraft “En Popüler MMORPG oyunu” olarak da söylenir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir