MCU BAŞTAN SIRAYLA İZLEDİM, BAĞLANTILAR, GÖNDERMELER, YORUMLAR (SPOİLER UYARISI)

MCU BAŞTAN SIRAYLA İZLEDİM, BAĞLANTILAR, GÖNDERMELER, YORUMLAR (SPOİLER UYARISI)

Iron Man (2008)

Howard Stark, Tony Stark’ın babası. İkinci Dünya Savaşı’nda süper asker projesinde, Manhattan projesinde, birçok yerde önemli silah endüstrisi işleri yapıyor. Howard Stark’ın ölümünden sonra Obadiah Stane şirketin başına geçiyor (Howard’ın yakın arkadaşı), sonra Tony büyüyünce kendisi şirketin başına geçiyor.

Geçtiğinde, Ark reaktörü gibi birçok teknoloji geliştiriyor.

Tony, araplara silah satmaya gittiğinde, saldırıya uğrayıp yaralanıyor, sonra araplara hizmet eden bir bilim adamı tarafından, göğsüne bir elektromıknatıs yerleştiriliyor ki, Tony şarapnel parçalarından ölmesin. Çünkü elektromıknatıs olmazsa, Tony’nin kalbinin yanındaki şarapnel parçaları kalbe gidecek ve Tony’yi öldürecek. Tony’nin ölmemesinin gereği ise şu, arapların Tony’nin kendilerine füze yapmalarını istemesi.

Akabinde Tony, bilim adamının da yardımıyla füze geliştirecekleri mağarada önce göğsündeki elektromıknatıs için ark reaktörü geliştiriyor, sonra kendisine zırh yapıyor. Zırh, gücünü ark reaktöründen alıyor. İşte her şey, burda başlıyor.

Devamında Stark kurtulunca, zırhını geliştiriyor, Stark Endüstrilerinin silah yapımını durduruyor. Obadiah Stane buna karşı çıkıyor ki, zaten kendisi araplarla işbirliği yapıyor. (Daha sonradan ihanet ediyor tabi) Akabinde çölde Stark’ın ilk yaptığı zırhı bulup onu geliştirerek, Stark’a karşı tavır sergiliyor. Film böyle ilerliyor.

Bu arada, filmin içinde ara ara Phil Coulson görülüyor, S.H.I.E.L.D ajanı olan. Stark’ın zırhı nasıl geliştirip mağaradan nasıl kaçtığını öğrenmek istiyor. Yakınlık kuruyorlar yani.

Bu yüzdendir ki, filmin after credits sahnesinde S.H.I.E.L.D’in direktörü Nick Fury, Stark’a Avengers girişimi için görüşmeye geliyor.

The Incredible Hulk (2008)

Bruce Banner, Stark Endüstrilerinin yardım ettiği süper asker programında çalışıyordu fakat bunu kendisi bilmiyordu. (Belki de biliyordur)

Yaptığı şeyden o kadar emindi ki, kendisi denedi. Ortaya ise Hulk çıktı. Ama Infinity War’da Banner, Hulk, Ultron, Jarvis, Tony ve Thanos’un zihinlerinin karıştığını söylüyor. Burası işte yoruma açık

General Ross, Banner’in izini sürerken (Elizabeth Ross ile yeniden buluştuğu sırada), Bay Mavi ile konuşmalarının S.H.I.E.L.D veritabanına eklendiğini söylüyor. Yani Ross, S.H.I.E.L.D’de çalışıyor ya da S.H.I.E.L.D, Ross’a yardım ediyor. Burası da araştırmaya açık

Hulk’un oluşma şekli şöyle (filmden alıntı, Sterns konuşuyor)

“Gamma atımı, beynin amigdala bölgesinden geldi. Bence Dr. Ross’un Primer molekülü, hücrenin enerjiyi geçici olarak soğurmasını sağlıyor ve sonra azalıyor. İşte bu yüzden yıllar önce radyasyon hastalığından ölmedin ! “

Bu arada Sterns’in, abomination’u yarattıktan sonra yüzü bir garip hale bürünüyor. Burada, aslında “Leader” karakterinin başlangıcını görüyoruz fakat sinematik evrende Leader karakterinden bahsedilmiyor. Çizgi romanları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz Leader hakkında.

Iron Man 2 (2010)

Anladığım kadarıyla Stark’ın babasıyla Ivan Vanko’nun babası, önceden ortakmış. Ivan’ın babası, Iron Man’in oğlu olamadığına üzülüyor ki, Ivan, Stark’a kin bağlıyor.

Romanoff, S.H.I.E.L.D’in ajanı. Bunu da bu filmde bu izleyişimde öğrendim doğrusu.

Thor (2011)

Odin’in gözünü kaybettiği savaştaki düşmanları, güçlerini mavi taştan alıyor.

Erik Selvig, Hulk’a gönderme yapıyor (SHIELD’i biliyorum, gama radyasyonunun öncesi bir bilim adamı arkadaşım vardı, SHIELD ile işbirliği yapınca onu bir daha göremedim.)

Loki, Odin’in gözünü kaybettiği savaştaki düşmanlarının ırkından. Ama onların başını, annesinin gözü önünde öldürerek tahtı istediğini gözler önüne seriyor.

Thor çekici almaya girdiğinde, Clint gözüktü !! Bu sahneyi hiç hatırlamıyormuşum ya. Clint, Coulson ve SHIELD adına çalışıyor filmin geçtiği zamanda.

Özet şu, loki tahta geçiyor, Asgard’a ihanet ediyor. Thor’u sürgünden geri getirmemek için elinden geleni yapıyor. Fakat Thor’u arkadaşları kurtarıyor.

Loki’nin tesseract’ı ele geçirmesi, filmin after credit sahnesinde açıklanıyor.

Captain America: The First Avenger (2011)

Tesseract’ın Norveç’te bulunmasının sebebi, İskandinav mitolojisine göre de Norveçlilerin Odin’e tapması ve Odin’in taşı Norveç’te bırakmasıydı.

Hydra’nın başkanı Schmidt, gücünü Tesseract’ın enerji verdiği bir serumdan alıyor ve Red Skull’a dönüşüyor.

Tesseract, uçaktan aşağı düşüyor, Red Skull taşın etkisiyle uzayda başka bir yere gidiyor (Infinity War’da nereye gittiğini gösteriyor)

The Avengers (2012)

Düşman ve Loki’yi göndermedeki amaç, insanların tesseract’ı kullanmasını önlemek. Gönderen ise kim ? Tabii ki Thanos.

Natasha ve Barton, S.H.I.E.L.D için çalışıyor.

Banner’in çalıştığı serum, Cap’e verilen serum. Cap’te başarılı oluyor fakat Banner’da başarısız, bu yüzden The Hulk ortaya çıkıyor.

Stark, Banner’a “Hulk’un onun hayatını kurtardığını” söylüyor. Bence bu bir gönderme, yani ileride Hulk, Jarvis, Loki, Ultron, Stark, Thanos arasındaki ilişkiye bir gönderme.

En son da Tesseract, Thor ve Odin ile Asgard’a gidiyor.

Iron Man 3 (2013)

Stark, New York’un etkisiyle bunalımda.

Mandarin, yani Trevor, aslında özel yapım terör tehdidi. Kim tarafından ? Killian tarafından.

Thor: The Dark World (2013)

Filmin içinde pek bir Easter Egg yok, sadece Loki bir ara Cap’in kılığına geçiyor o kadar. Fakat After Credits’te, Thor’un arkadaşları kırmızı taşı koleksiyoncuya veriyor, iki tane sonsuzluk taşının yan yana kalmasını istemedikleri için. Koleksiyoncu da, “Bir tanesi elimde, kaldı beş tane” diyor. Yani Infinity War’a gönderme yapılıyor. Sonuç olarak, MCU evreninde şimdiye kadar öğrendiklerimiz, Tesseract Asgard’da, Reality Stone koleksiyoncuda.

Captain America: The Winter Soldier (2014)

SHIELD’in görevlerini yapmaktan sıkılan bir Cap ile karşı karşıyayız. Çünkü SHIELD, HYDRA tarafından ele geçirilmiş ki Fury bunu anladığı için vuruluyor. Ayrıca Fury, bir sahnede “En son birine güvendiğimde bir gözümü kaybettim” diyor. Captain Marvel’a bir gönderme olabilir.

Bruce Banner’dan, Doktor Strange’den bahsediliyor, HYDRA için tehdit oluşturanlar söylenirken. Bunu çözmek için Zola’nın algoritmasından faydanılanacakmış

İlk After Credits’te, Age of Ultron’da göreceğimiz ikizleri görüyoruz.

Guardians of the Galaxy (2014)

Nebula ve Gamora, Thanos’a hizmet eden Ronan’a hizmet ediyorlar. Ayrıca ikisi, Thanos’un kızları bildiğiniz gibi. Ronan ise, orb’u almak için çalışıyor fakat orb’u Star-Lord alıyor. Filmin başı böyle başlıyor.

“Yaratılışın kendisinden önce altı tane müstesna varlık varmış. Sonra kainat varoluş için patlamış ve sistemlerin ardındaki kalıntılar yoğun külçeler halinde biçimlenmiş: sonsuzluk taşları.” Koleksiyoncu diyor.

Orb’un içinde mor, güç taşı var. Filmin sonunda taş, Nova Ordusu’nda kalıyor.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Thor filmin sonlarında şöyle diyor: “Akıl Taşı, son zamanlarda ortaya çıkan dördüncü taş. Birileri bizimle oyun oynuyor.” Bu filmde taşların dördüncüsü olan Mind Stone’ı görüyoruz.

Filmin sonunda, Ultron ve Loki’den umduğunu bulamayan Thanos, İnfinity Gauntlet’i takıyor. Sona yaklaşıyoruz.

Hawkeye abimiz inzivaya çekiliyor. (mu acaba ?)

Black Panther filminde göreceğimiz Intelligencia bu filmde de gözüküyor.

Zihin taşı, Loki’nin asasındaydı. O taş sonradan Vision’un alnına konuldu bir şekilde ve Vision doğdu.

Ant-Man (2015)

Filmin başında Hank Pym ve Howard Stark’ı görüyoruz. Bir ortaklık söz konusu.

Hank Pym, ilk Ant-Man. SHIELD için karınca boyutunda bir askerdi. Çizgi romanlarda Pym’in Avengers’da olduğunu görebiliriz.

Iron Man’daki gibi, Hank Pym şirket için tehdit oluşturacak ve yarattığı küçülen kostümü HYDRA’ya satan Cross ile savaşıyor. Kendisi değil tabi, bu iş için Scott Lang’i kullanıyor.

Captain America: Civil War (2016)

Film, kış askerinin doğuşu ve hafızasının silinmesiyle başlıyor. Kış askeri HYDRA adına çalıştığı için o zamanlar (1991), Howard Stark ve eşini öldürüyor. Tabi biz, kış askerinin Howard Stark’ı öldürdüğünü filmin sonuna doğru Tony ile birlikte anlıyoruz.

Bucky, Stark’ı öldürünce onlardan bir serum çalıyor, o serumda birçok kış askeri üretmek için gereken formül. Zemo ise, buna ulaşmak istiyor.

Wakanda Kralı’nı öldüren, Barnes değil. Zemo, Barnes’ın maskesini taktığı için herkes Bucky sanıyor. Bu olay zaten iç savaşı yaratıyor.

Ayrıca Zemo’nun bu kin ve nefreti Sokovia’dan da geliyor olabilir. Önceden Sokovia’da askerlik yapmış.

Doctor Strange (2016)

Bir sahnede gördüm, Avengers üssünün New York’ta olanı var. Yani film, 2014 ve öncesinde geçiyor çünkü hatırlarsınız, Age of Ultron’un sonunda Avengers üssü taşınmıştı.

Filmde çok fazla sır göremedim. İlk after credits, Ragnarok filminin çıkmasına gönderme. İkinci hakkında ise bir fikrim yok, Mordo ne yapacak anlayamadım. Galiba ikinci Doktor Strange filmine bir gönderme yaptılar. Sonra, Dormammu’nun karanlık dünyası Endgame’deki kuantum alemi olabilir mi diye bir düşünmedim değil.

Guardians of the Galaxy vol.2 (2017)

Ego, Quill’in babası, annesi ölünce geri getirsin diye Yondu’yu görevlendiriyor fakat Yondu, Quill’i kendi yanına alıyor. Quill’e hırsızlığı iyi yaptığı için yanına aldığını söylüyor fakat işin aslı Ego’nun diğer oğullarına yaptıklarını Yondu’nun öğrenmesi. Şimdi de Ego, oğlunu buldu. Koruyucular ve Yondu’da Ego’ya karşı savaşıyor. Özet bu.

After Credits’te, evrenin en güçlü varlıklarından (Thanos’u yenebilecek bir varlık) Adam Warlock’un doğum kapsülünü görüyoruz.

Spiderman: Homecoming (2017)

Avengers’ın savaştığı uzaylılardan artık toplayıp kendine silah yapan bir adamla Örümcek Adam’ın kapışmasıyla karşı karşıyayız. Bu kapışmanın belki de en büyük nedeni, Parker’ın Stark’a kendisini kanıtlaması. İleride oluşacak Stark – Parker yani baba oğul ilişkisi bu film ile temel atılıyor.

Thor: Ragnarok (2017)

Hulk, Age of Ultron’un sonunda bir jetle sonsuza doğru gitmişti. İşte orda, aslında Sakaar’a gelmiş.

Sonsuzluk taşlarıyla ilgili herhangi bir konu yok gördüğüm kadarıyla. Sadece filmin sonuna doğru Loki, Ragnarok’u gerçekleştirmek için Surtur’un kafasını meşalenin üstüne koymadan önce Tesseract’a bakıyor. Anlaşılan o ki Infinity War filmine göre Loki, Tesseract’ı çalmış.

After Credits’te ki gemide bildiğiniz gibi, Thanos.

Black Panther (2018)

Age of Ultron’da gördüğümüz vibranyum çalan adamı, bu filmde görüyoruz.

Shuri, Ajan Ross’u gördüğünde “bu iyileştireceğimiz ikinci beyaz hasta olacak” diyor. Bucky’ye gönderme J

Avengers: Infinity War (2018)

Geldik ERA’nın en önemli filmlerinden birine. Tesseract, yani mavi olan Uzay Taşı’nı Loki, Ragnarok’ta Asgard’dan ayrılırken almıştı. Hulk’un Thanos’u yenebileceğini düşünerek Tesseract’ı Thanos’a gösterdi fakat Thanos Hulk’u yenince, Loki’yi de öldürdü ve taşı aldı.

En başta mor taş, Güç Taşı zaten Thanos’un elindeydi. Nerden geldiği muamma. (Edit, Xandar’dan almış.)

Filmde Thanos’un geleceğini Strange ve Wong’a söyleyen Hulk ama çizgi romanda Silver Surfer.

Gerçeklik taşını koleksiyoncudan alıyor. Gamora’ların geleceğini bildiği için aslında almamış gibi yapıyor, gerçeklik taşı sayesinde.

Ruh taşı için Thanos, Gamora ile birlikte Volmir’e gidiyor. Orda Red Skull var, hatırlarsınız Cap’in ilk filminde Skull, Tesseract’ı eliyle tutmuştu. Bu sebeple Volmir’e, ruh taşını başkalarına yönlendirmeye sürüldü.

Akıl taşını Vision’dan, zaman taşını Strange’den, güç taşını Xandar’dan, uzay taşını Loki’den, gerçeklik taşını koleksiyoncudan, ruh taşını Gamora’yı feda ederek Volmir’den alıyor Thanos.

Ant-Man and the Wasp (2018)

Film, Hank Pym’in eşini kuantum boyutundan geri getirmeye çalışmasına dayalı. Bu çalışmaya başlmaasının en büyük sebebi Scott’un kuantum boyutuna gidip geri gelebilmesi.

Civil War’dan dolayı ev hapsinde olan Scott Lang ile karşı karşıyayız.

After Credits’te gördüğümüze göre, Scott kuantum boyutuna girdiğinde Thanos parmağını şıklatmış oluyor. Bence bu yüzdendir ki Strange, Thanos’u oyalayıp Scott’un kuantum boyutuna girmesini beklemiş. Bu yorum, birçok teoriye kapı aralayabilir.

 

Kafeinsiz kanalının tüm sinematik evreni 40 dakikada kronolojik bir şekilde anlattığı videoya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir