Grand Theft Auto Tarihi

Grand Theft Auto, nam-ı diğer GTA serisi, dünyanın en popüler serilerinden, hatta serisi bile diyebiliriz. Sunduğu açık dünyasıyla, bol bol özellikleriyle, oyuncuya yeni bir hayat sunuyor. Bakalım bu seriyi Rockstar Games, ilk olarak nasıl sunmuş, nasıl geliştirmiş ? Ha belirtmeden geçmeyelim, GTA ilk çıktığında yarış oyunuydu. Fakat polislerin deli agresif davranmaları ve kodun düzeltilememesi yüzünden bugünkü GTA şeklini almış.

Grand Theft Auto (1997)

1997’de ilk çıkan GTA oyunu GTA, üstten görünüşlü bir yapıya sahipti. 4 silaha ve 3 şehre sahip oyunda tabi o yılın şartlarını da göz önünde bulunduracak olursak çok bir şey yapmak mümkün değildi.

Grand Theft Auto (1997)
Grand Theft Auto (1997)

Grand Theft Auto : London 1969 (1999)

Serinin ikinci oyunu olarak geçen London 1969, GTA 1’in genişletme paketidir. Oyun 1969 Londra’sında geçiyor ve GTA 1’den farkı grafiksel olarak gözüküyor.

GTA London 1969
GTA London 1969

Grand Theft Auto : London 1961 (1999)

Bu da aynı şekilde Gta 1’in genişletme paketi oluyor. Grafik, özellik bakımından her şeyiyle 1969 ile aynı tek farkı bu oyunda Manchester şehri ekleniyor.

Grand Theft Auto 2 (1999)

Geldik serinin 2. ana oyununa. GTA 2, GTA 1’e göre intro kısmı bile dahil olmak üzere her yönüyle geliştirilmiştir ve kaliteli bir oyun olarak çıkışını yapmıştır. Çeteler, boya gibi birçok GTA klasiklerinin öncüsü olarak geçiyor. 2013 yılında geçiyor oyun. Ana karakterimiz ise, az sonra değineceğimiz GTA 3 oyununun ana karakteri Claude Speed.

Grand Theft Auto 2
Grand Theft Auto 2

Grand Theft Auto 3 (2001)

GTA tarihinin ilk 3 boyutlu oyunu olmasından dolayı, (ayrıca o yıllarda da 3 boyutlu oyunların en iyisi olarak adını duyuruyor) GTA tarihinin devrim niteliğinde olan oyunudur. Araç kullanmalar, silahlar, helikopterler, senaryo, hepsi yeni bir anlam kazanmış oluyor 3 boyutluya geçiş sayesinde. Ana karakterimiz ise az önce de bahsettiğimiz gibi GTA 2’den Claude Speed.

Grand Theft Auto 3
Grand Theft Auto 3

Grand Theft Auto : Vice City (2002)

Ülkemizde en çok oynanan GTA oyunudur diyebiliriz buna aslında. Çıktığı yıl itibariyle internet kafelerin vazgeçilmezi olmuştur. Grafik motoru GTA 3 ile aynıdır. GTA Türk City, Kurtlar Vadisi Mod gibi modlarla ülkemizde oynanma sayısı bir hayli fazladır oyunun. Serinin en renkli oyunudur, Miami’de geçmesinden dolayı. Oyun 1986 Miami’sinde geçiyor ve baş kahramanımız herkesin askerlik arkadaşı gibi iyi bildiği Tommy Vercetti.

Grand Theft Auto : Vice City
Grand Theft Auto : Vice City

Grand Theft Auto : San Andreas (2004)

Geldik serinin en efsane diyebileceğim oyununa. GTA San Andreas, getirdiği çete savaşları, gym, uçak kullanımı, büyük haritası, senaryosu, hileleri, daha sayamadığım birçok özelliği ile GTA 3’ten sonra ikinci bir devrim olmuştur diyebiliriz. Rockstar oyunun duyurusunu yaparken, “Yer yerinden oynayacak.” derken haklıymış. Oyunu hala oynayan milyonlarca kişi var. Oyun 1992 San Andreas fayında geçiyor ve ana karakterimizin adı Carl Johnson (CJ). Bir görevinde Claude ile yarış yapıyorsunuz sanırım 34. görevdi.

GTA San Andreas
GTA San Andreas

Grand Theft Auto Advance (2004)

GTA’nın gameboyları başıboş bırakmadığı, gameboylar için çıkardığı advance oyunudur. GUI’si GTA 3, grafikleri GTA 1’dir resmen. Oyun 2004 yılında geçiyor ve ana karakterin adı Mike.

GTA Gameboy Advance
GTA Gameboy Advance

Grand Theft Auto : Liberty City Stories (2005)

Bu oyunumuz serinin Playstation için çıkmış sürümüdür. (Android ve iOS içinde var sanırım) Grafikler ve GUI, San Andreas’a benziyor. Ana karakterimizin adı Toni ve oyun 1998 Liberty City’sinde geçiyor.

GTA Liberty City Stories
GTA Liberty City Stories

Grand Theft Auto : Vice City Stories (2006)

Yine aynı Liberty City Stories gibi grafikler San Andreas’dır. GTA 3D Era diye adlandırılan (GTA 3, VC, SA, LCS, VCS) grubun son oyunudur. Ana karakterimiz GTA Vice City’den tanıyacağınız Lance Vance’nin kardeşi Victor Vance’dir ve oyun 1984 Vice City’sinde geçmektedir.

GTA Vice City Stories
GTA Vice City Stories

Grand Theft Auto IV (2008)

2011 yılında sanırsam, yüklemek için eski bilgisayarımın ekran kartını yaktığım, yüklediğim anda ise büyük bir çığlık atıp uyku uyumadan oyunu bitirdiğim GTA oyunudur. Grafiksel ve oynanış olarak GTA serisinin devrim oyunu denmiştir çıktığı yıl. Fakat ilerleyen yıllarda optimizasyon problemleri yüzünden çabuk bırakılmıştır oyun. Fakat benim gözümde yeri tabii ki de ayrı bu oyunun. Niko Bellic denilen arkadaşı yönettiğimiz oyunu 2008 Liberty City’sinde ilerletiyoruz.

GTA 4
GTA 4

GTA IV : The Lost and Damned (2009)

GTA 4’ün ilk genişletme paketidir. Tek değişiklik hikayedir. 2010 yılında Ballad of Gay Tony ek paketiyle birlikte “Episodes From Liberty City” ek paketi olarak iki oyun şeklinde çıkış yapmıştır.

GTA IV EFLC - The Lost and Damned
GTA IV EFLC – The Lost and Damned

GTA IV: The Ballad of Gay Tony (2009)

Aynı şekilde GTA 4’ün ikinci ve son genişletme paketidir. Yine tek değişiklik hikayedir.

GTA 4 EFLC - The Ballad of Gay Tony
GTA 4 EFLC – The Ballad of Gay Tony

Grand Theft Auto : Chinatown Wars (2009)

Serinin telefonlar için ilk oyunudur. GTA 2 grafikli GTA 4 görünüşlü oyundur diyebiliriz. Daha sonradan tabi VC, SA, LCS, VCS oyunları Android ve iOS için satışa çıkarılmıştır.

GTA Chinatown Wars
GTA Chinatown Wars

Grand Theft Auto V (2013)

Şu anlık GTA serisinin son oyunudur. Çoğu GTA oyuncusu için devrim niteliğinde olan bir oyundur çünkü yine bu oyunla birlikte bir sürü yeni özellik gelmiştir. Hayvan olabilme, san andreas haritasının daha iyi grafiklisi, bilgisayar sürümünde fps modu, say say bitmiyor cidden. Oyunda üç ana karakter mevcut ve bu üç birbirine bağlı karakterle San Andreas dünyasını olağanüstü grafiklerle, senaryoyla fethediyorsunuz.

GTA V
GTA V

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir