Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısınız ? – William Poundstone – NTV Yayınları İncelemesi

Kitabın yarısı mülakat sorusu örnekleri ve bunların cevaplarından oluşuyor. Mülakat sorularını ve cevaplarını sadece göz gezdirdim, çünkü şu an ihtiyacım yok.

Okuduğum nokta, mülakat teknikleri ve ipucuları. Bu konuda, kitap tamamen bir iş görüşmesi rehberi. Bir iş görüşmesi ne yapılmalı, ne yapılmamalı her şeyden bahsediliyor. Büyük şirketlere iş başvurmaya hazırlanan kişiler kesinlikle bu kitabı okumalı.

Notlar

Google’da tahminlere göre ortalama 130 iş başvurusundan sadece 1 tanesi başvuru yapan adayın işe alınmasıyla sonuçlanıyor.

Mülakat sorumluları kaçınılmaz şekilde “iş görüşmelerinde iyi sonuç alan” – iyi görünen, ağzı laf yapan ve doğru espriler üreten adayları tercih ediyor. Ancak iş görüşmelerinde iyi sonuç elde etmek işte başarılı olmakla aynı şey değil.

İnsanlar genellikle önsezilere dayanarak işe alınıyor.

Gerçekte IQ testlerinin işe alım sürecinde fark yaratacak fazla bir değeri yok. Bu zekanın önemli olmadığı anlamına gelmese de iş geçmişi ve eğitim durumu da aynı bilgileri ve hatta daha fazlasını aktarmakta. Eşit oranda soruna yol açan bir diğer husus da yüksek IQ puanı alanların her zamanlar iyi çalışanlar olmadığı. Bazıları hayatlarını pek fazla bir şey başaramayan zeki aylaklar olarak geçiriyor.

Thomas Edison zeka ve yaratıcılık arasında “özel bir şey olmadığını” savunan kesimdeydi. “Deha, yüzde 1 ilham, yüzde 99 alınterinden oluşur.” Demişti.

Yaratıcılığın “özel bir şey olmadığını”, zeka ile aralarında hiçbir ilişki bulunmadığını savunan hipotezlerin her ikisinin de doğruluk payı olduğuna inanmak kolay. Torrance bu iki hipoteze de eşit uzaklıkta durmayı, yani eşik seviyesi hipotezini benimsemeyi tercih etti.
Bu hipoteze göre yaratıcı olmak için zeki olmak gerekir, ancak bunun tersi geçerli değildir. Yaratıcı, başarılı kişilerden oluşan rastgele seçilmiş bir grup insanı incelerseniz, bu insanların neredeyse tamamının oldukça zeki olduğunu görürsünüz. Ancak, çok zeki kişilerden oluşan rastgele seçilmiş bir grup insanı incelerseniz, çok azının yaratıcı olduğunu veya iş hayatında bariz bir şekilde başarılı olduğunu görürsünüz.

Yaratıcılık, aşağıdaki süreçler sonucunda yeni veya alışılagelmiş bir şeyin üretilmesidir:

 • Zorluk, sorun, bilgi eksikliği, eksik ögeler, yolunda gitmeyen bir şeylerin varlığının algılanması;
 • Bu eksikliklerin giderilmesi için tahmin yürütülmesi ve hipotezlerin oluşturulması;
 • Bu tür tahmin ve hipotezlerin değerlendirilmesi ve test edilmesi;
 • Tahmin ve hipotezlerin bazı durumlarda gözden geçirilip yeniden test edilmesi;
 • Son olarak, sonuçların açıklanması

Google’ın mülakat sorumluları aykırı düşünme kavramını aşağıdaki soruyla test ederler:

 • Okuduklarınızı hatırlamak kolay değildir, özellikle de aradan uzun yıllar geçtikten sonra. Bu sorunu nasıl çözersiniz ?

Yenilikçi insanlar ilginç şeyler dener ve büyük dalgalar yakalamayı umarlar.

“FORTRAN dilinin yazılım için önemi, transistörün donanım için önemiyle karşılaştırılmaktadır.”

Backus : “Birçok fikir geliştirmeli ve daha sonra çok çalışarak işe yaramayanları bulmalısınız. Bu işlemi işe yarayan fikri bulana kadar tekrar etmelisiniz.”

Apple’ın grup mülakatlarında sorulan sorulardan biri şirketin kurumsal kültürü hakkında oldukça fazla bilgi verir: “2001’de neler oldu ?” 9/11 saldırılarından bahsederseniz size havalı bir şekilde başka iyi cevapların olduğu hatırlatılır. “Doğru” cevaplar: “iPod piyasaya sürüldü !” ve “ilk Apple mağazası açıldı !” olmalıdır.

Çoğu işveren kötü kredi notuna sahip veya işsiz olan adayları işe almak istemez. Bunun nedeni, kötü kredi notu sahibinin kötü kararlar vermeye meyilli olduğudur.

Mülakat sorumluları, genellikle bulundukları konuma gelirken çeşitli olumsuzlukların üstesinden gelmiş adaylarla daha çok ilgileniyorlar.

Yapılan istatistiksel analizlere göre her adayın ortalama beş mülakata sokulması en iyi sonuçları verir.

Google’ın işe alım süreci kusursuz bir işten çıkarma örneğidir.

Microsoft’tan Google’a transfer olan çok üst düzey bir program geliştirme uzmanı bana Google’ın Microsoft’tan daha yüksek bir soyutlama seviyesinde çalışıp düşündüğünü söyledi. “Google, Microsoft’un ‘if’ komutunu kullandığı kadar Bayes teoremini kullanarak filtreleme yapar.

Bir mühendis yeni bir ürüne katılmış zeka dolu fikirler ve algoritmalara aşık olmaktan kendini alıkoyamaz. Bir girişimci bunları gözardı etmek ve son kullanıcıların ürünü arzu edip etmeyeceklerini veya kullanıp kullanamayacaklarını değerlendirmek zorundadır.

Yaratıcılığa ilişkin sıklıkla bahsedilen bir muamma da devrimci fikirlerin çoğu zaman konuya dışarıdan bakan ve konu hakkında uzman olmayan kişiler tarafından ortaya atıldığıdır.

Fermi, Chicago Üniversitesi’ndeyken öğrencilerine eziyet çektirdi. Sınıfta sorduğu en meşhur bilmecelerinden biri “Chicago’da kaç tane piyano akortçusu var ?” sorusudur. Fermi fizik doktorasına sahip herkesin neredeyse her konuda tahmin yürütebilecek yeteneğe sahip olması gerektiğine inanmaktaydı. Herif tahmin ve bilmece manyağı.

Büyük bir şirkette iş görüşmesine katılıyorsanız bilmeniz gereken az sayıda mali istatistikten biri budur : ciro

Mülakatlar için hazırlanabilecek bir kopya kağıdı : (Ülkeyi Türkiye ile, şirketi başvurduğum şirket ile değiştir)

 • Dünya nüfusu : 7 milyar
 • Dünyanın gayri safi hasılası : 60 trilyon dolar
 • ABD Nüfusu : 300 milyon
 • ABD gayri safi milli hasılası : 14 trilyon dolar
 • Federal asgari ücret : 7 dolar
 • San Francisco nüfusu : 8 milyon
 • Google’ın borsadaki değeri : 100 milyar dolar
 • Google’ın yıllık cirosu : 25 milyar dolar
 • Google’ın yıllık karı : 10 milyar dolar
 • Google’ın hisse senedi fiyatı : 600 dolar

Bir sekreterin veya müdürün yaptığı işte sürekli olarak harcanan zaman, para ve çabayı asgariye indirecek çözümler bulması gerekir.

Belirsizlik olduğu zaman, mülakat sorumlusunu sıkmadan soru sormalıyız mutlaka.

“Başınızı nasıl tartarsınız ?” gibi sorularda adaylar, çıtayı yükseltmek için sorulan ve cevaplanması neredeyse imkansız sorular karşısında nasıl kahramanca mücadele ettiklerine göre değerlendirilirler.

Hedef duraklamaktan kaçınmak olmalı. Sessizlik her iki tarafında rahatsız olmasına yol açar. Ayrıca, konuşmanın bir diğer faydası da bazen beynin ağızdan çıkanları takip etmesidir. Bir soru hakkında konuşmak aksi durumda aklınıza gelmeyecek bir yaklaşımı hatırlamanıza neden olabilir.

Mülakat esnasında :

 • Soruyu tekrar edin
 • Belirsizlikleri giderin
 • Bariz cevabın neden başarıya ulaşamayacağını açıklayın
 • Benzetme yapın
 • Beyin fırtınası yapın
 • Eleştiri yapın

Zorlu mülakat sorularında sergilediğiniz performansı deneme yanılma yöntemini benimseyerek geliştirebilirsiniz.

Bu soruları çok bariz olmayan yaklaşımlar üzerinde beyin fırtınası yaparak ve hangi yaklaşımların en iyi sonuçları verdiğini deneyerek çözmelisiniz.

Günümüzün mülakatlarında sorulan zihinsel bilmecelerde başarıya ulaşanlar yollarına devam ederken yanlış adımlar atmayı ve rahat davranıp değişik fikirler keşfetmenin yollarını bulmayı bilen insanlardır.

Yaratıcılığın büyük bölümünü sebat etmek oluşturur.

Eski bir Google mülakat sorumlusunun belirttiği gibi “Hedef, adayların fikirlerinin tükendiği noktayı bulmak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir