fbpx

Geleceği Keşfedenler – Dijital Çağın Biyografisi

Dünya, çok hızlı gelişiyor. Gordon Moore’un öngördüğü ve yasasının bahsettiği gibi, her sene kat be kat katlanarak gelişiyor. Bu gelişmeyi engellemek imkansız. Walter Isaacson’un Geleceği Keşfedenler kitabı, Ada Lovelace’dan başlayarak dünyanın dijital tarihini inceliyor. Dijital çağın nereden geldiğini, şimdi bize çok normal gelen telefonların, bilgisayarların, hesap makinelerinin arkasındaki tarihi inceliyor.

Kitap Ada Lovelace ile başlıyor. Ada Lovelace’e göre, matematik şiirsel bilim dediği bir kavramdan ileri gelmektedir ve ona göre matematik “zayıf insan aklının, Yaratıcı’nın eserini en etkin şekilde anlamasını sağlayacak araç”tır.

Charles Babbage ile çalışmıştır, Babbage’de çeşitli hesaplamalar yapan bir makine icat etmiş ve adına Fark Makinesi demiştir. Daha sonra, zamanının yüzyıl ilerisinde sayılabilecek “Analitik Makine” adında bir makine yapmıştır.

Ada Lovelace’nin notlarının çok ünlü olduğu bahsedilmiş kitapta. 1. notu, makinelerin “tekrar tekrar programlanabilmesi sayesinde sınırsız görevi yerine getirebilecek” olmasıydı. İkinci notu, şiirsel bilim dediği kavramdan yola çıkarak belirttiği, “makinelerin müzik parçası besteleyebilecek kapasitede olmasıydı”. Bu notlar, çağının yüzyıl ilerisindeydi. Bana göre, Lovelace bugünleri görebilseydi kendisiyle gurur duyardı. Babbage ve Lovelace, Pascal ve Leibniz’in matematiksel buluşlarını ilerletmişlerdi.

Kitapta sıklıkla Vannevar Bush’tan söz ediliyor, çünkü Bush, “Düşünebileceğimiz Gibi” makalesi (Türkçesini bulamadım, yabancı kaynaklardan çevirmeye başlayıp arşivime ekledim) zamanının çok ötesinde ve dijital dünyada olması gereken her şeyi belirtiyor.

Geleceği Keşfedenler – Alan Turing

Evrensel bilgisayar ile ilgili ilk konuşmaları, yani programlanabilen bilgisayar fikrini Alan Turing atmıştır. Büyük etki kaynaklarından biri, bilgisayar tasarımının öncüsü Von Neumann olduğu belirtiliyor. Turing, kavramlarını “Hesaplanabilir her diziyi hesaplamada kullanılacak tek bir makine icat etmek mümkündür.” diyerek özetlemiştir.

Programlanabilir Bilgisayarlar

Bu tip bilgisayarlar, genelde İkinci Dünya Savaşı’nda, Amerika’nın baskısıyla ortaya çıkıyor. Zaten dijital tarihin büyük bir kısmı, savaş gerekçeleriyle gerçekleşiyor. Radar sistemlerinde çalışan bir ekip, aynı zamanda ilk programlanabilir bilgisayarı üretebiliyor. Bu arada, ilk programcıların kadın olduğunu bilmekte fayda var, buna Ada Lovelace’da dahil.

İlk bilgisayarlar delikli kartlardan, 0 ve 1 sistemlerinden oluşuyordu. Tabii daha çok detayı var ama daha liseyi yeni bitirdiğim için, bu denli mühendislik bilgilerini anlayamıyorum. Vakti gelince..

Akabinde yeni bilgisayarlar çıktı, ENIAC, vb.

Devam

Transistörler ile ilgili kitap özeti ve araştırmalarımı bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Devamında internetin keşfedilişi, Tim Barners-Lee’nin web’i buluşu, mikroçipler, e-posta’nın icadı, ilan tahtaları, Apple, Microsoft ve yakın tarihteki internet girişimleri anlatıldı. Hepsini özetlersem kitabı okumanızın anlamı kalmaz, başlıkları belirteyim ki heyecanınız büyüsün ve kitaptan bir o kadar zevk alın.

Yeniliklerin, iş birliği ile, otoriter olmadan, aile yapısı içinde çıktığını birçok kez vurgulayan kitap, benim gibi internet şirketi kurmak isteyenlere, yenilikçi mühendislere, sanat ve teknoloji arasındaki çizgide bulunanlara ilham kaynağı oluyor. Steve Jobs kitabından etkilendiğim gibi, Walter Isaacson bu kitapta da beni etkilemeyi başardı.

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir