Forum Logo

Ünlü Forum Scriptleri

Her ne kadar sosyal medyalar forumların yerini almış olsa da, eskiden beri süregelen bazı forum siteleri artık bazı insanların ailesi olmuş durumda. Donanımhaber, forumtr, ünlü sözlükler buna örnek olarak gösterilebilirler. Fakat bir konu hakkında internette insanları bir araya toplamak istiyorsanız ve bu kişi sosyal medya kullanmayı haz etmiyorsa, kendi forumunuzu kurmaya başlamanız tavsiyem olur. Bunun için bazı scriptler var, forumu kurarken size büyük bir kolaylık sağlayacaklardır. Neymiş bunlar bakalım:

SMF (Simple Machines Forum)

SMF, PHP ve MySQL kullanılarak oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir sistemdir. Simple Machines Organizasyonu tarafından geliştirilmektedir. Güçlü ve güzel bir sistemdir fakat SEO konusunda bir sıkıntısı olduğu söyleniyor. Çokta etrafta görmediğim bir scripttir ama tabi geliştirici tercihine kalmış bir şey.

bbPress

En sevilen içerik sistemlerinden WordPress ile aynı site üzerinde etkin olarak kullanabileceğiniz bir sistem. İşin güzel tarafı, isterseniz önce bir WordPress kurar sonra eklenti olarak bbPress’i kullanırsınız; ya da bbPress’in doğrudan, tek başına kurulumunu yaparak kullanabilirsiniz. Bir sitede hem blog yazıp, aynı zamanda forumunuzu yönetmek isteyenler için birinci tercih olmalı.

myBB

Yine SMF gibi oldukça güçlü bir sisteme sahip, basit bir sistem. Ataforum‘un ikinci versiyonunda (ilk versiyonu asp.net ile tamamen kendim yazmıştım), bu sistemi kullanıp 3 4 ay götürdüm. Gayet güzel işliyor fakat çoğu forumlarda olduğu gibi çok hantal ve kullanılmayan binlerce özelliği var. Ama yine de forum işlerine yeni olanların ilk tercihi olabilecek bir forum sistemi kendisi.

phpBB

Kullanmadığım için çok detaylı yazamayacağım fakat myBB ye yakın bir kullanımı var. Yine normal bir forum scripti kendisi.

phpKF – php Kolay Forum

Bu script ise milletimizin oluşturduğu, Türk forum scripti. Yazımda bulunmasını düşündüm, phpBB’ye benzer bir yapısı var kendisinin.

vBulletin

Geldik paralı scriptlere. Bu script paralı fakat parasının hakkını fazlasıyla veriyor. Sürekli yenileniyor, her alanında Türkçe desteği var, destekleri çok iyi, çeşit çeşit temalara ve eklentilere sahip. Kesinlikle tavsiye ettiğim bir script.

XenForo

Bu da aynı şekilde vBulletin tarzı bir script. Paralı olduğu için tabii fıstık gibi özellikleri var. Webtekno Forumu bu yazılımı kullanıyor, girip inceleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir