Android Platformuna Oyun Geliştirmek

Android’e Oyun Geliştirme

Android’e Oyun Geliştirme

Android Platformuna Oyun Geliştirme
Android Platformuna Oyun Geliştirme

Oyun geliştirme, bilindiği gibi uzun bir süreçtir. Bu yüzden bu uzun sürece değmesi için hangi sektöre satış yapacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Global bir projeniz ya da eskiden beri süregelen, tanınmış bir firmanız yoksa bilgisayar sektörüne girmemenizi tavsiye ederim. Çünkü bilgisayarlarda oldukça kaliteli oyunlar mevcut ve oyun satın alanlar gerçekten oyun dünyasının kitabını yazmış adamlar. O yüzden yeni başlayanlar için tavsiyem Android platformudur.

Neden iOS değil derseniz, App store mağazaları Google Play mağazalarına göre daha sıkı çalışıyor. Mesela Google Play yıllık 25 dolar geliştirici ücreti alırken, App store 100 dolar istiyor. Google play’e sunduğunuz bir oyun bir iki saat içinde yayınlanırken, App store’a sunduğunuz oyun gerçek kullanıcılar tarafından incelendiği için 1 haftayı bulabiliyor. Bu yüzden Google Play’de oyununuz ünlenmedikçe App Store’a koymanızı tavsiye etmiyorum.

Gelgelelim oyunu geliştirme işine. Amatörler için oyun motoru kullanmasını tavsiye ediyorum. Oyun motorları, yaptığınız tek bir oyunu bütün platformlara sunabilmenizi sağlar. Unity gibi. (Bknz. Unity ile Oyun Geliştirmek) Birkaç pratik yaptıktan sonra adam akıllı Android programlamaya başlayabilirsiniz. Hem bu sayede Android oyun yapmayı öğrenirken aynı zamanda uygulama yapmayı da öğrenmiş olursunuz.

Android oyun yapmak için oyun motoru haricinde öncelikle Java dilini bilmeniz gerekiyor. Sadece Java ile yapmak için Java’nın editörü Eclipse’yi kurabilirsiniz, fakat Google Android geliştiricilere bir editör sağlamış durumda. Android Studio kurarak Android programlamayı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Android programlama yapmak için illa bir Android cihazınızın olması gerekmiyor. Bunun içinde biz geliştiricilere programlar sunulmuş. Genymotion adlı programı kurarak, Android Studio ile bağladıktan sonra yaptığımız uygulamayı bilgisayarda emülatör üzerinden rahatlıkla test edebiliyoruz.

Bir sorunda nerelere başvurabiliriz ?

Her yazılım yapmadan önce denildiği gibi, İngilizcenizin sağlam olması gerekiyor. Android konusunda, hatta yazılım konusunda bile diyebilirim, ciddi Türkçe kaynak sıkıntısı var. İngilizcenizin gelişmiş olduğunu varsayarsak, Türk insanlarında bolca bulunduğu Stackoverflow formunda bolca vakit geçirmeniz gerekiyor. Zaten burda vakit geçirmeniz durumunda yabancı kişilerle bolca muhabbet kuracağınız için, İngilizceniz ister istemez gelişiyor. Bir sorununuzda birinci tercihiniz burası olsun.

Olay genel olarak bundan ibaret. Bu makalede nasıl Android yapılır konusuna değinmeyeceğim tabii ki de. Yoksa konu alır başını gider sonu gelmez. Belki ilerde rehber niteliğinde bir şeyler yapabilirim ama bu makalede değinmeyeceğim. Oyun yapacaklar için şimdiden başarılar 🙂

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir