Barda Filmi ve Toplumsal Soyutlaşma

Barda filmini izlemeden önce yorumlarda ve arkadaş çevremde ne kadar psikopat bir film olduğunu duymuştum ama açıkçası bu kadarını beklemiyordum. Kendi türünde benzeri sayabileceğim Bir Rüya için Ağıt, Bir Sırp Filmi gibi filmlerin yanında pek tabii Barda daha masum kalıyor. Ama yine de Türk sinemasında böyle bir yapıt görmek ilginç. Oyunculuklar mükemmel ve resmen barda bir gizli kamera varmış da izliyormuşuz gibi bir film izliyoruz.

Toplumsal soyutlaşma konusuna filmin yorumlarında rastladım ve katıldım. İnsanın doğası gereği şiddete eğilimli olduğunu, fakat ahlak, din, kültür gibi yargılarla bu fabrika ayarının değiştirildiği savunuluyor. Ben de böyle düşünüyorum aslında. Doğanın, evrimin ve fizyoloji biliminin üstünlüğüne inanıyorum. Barda filmindeki psikopat tipler aslında etrafımızda dolaşan, sokaklardan türeyen ve bu değerlerin hiçbirine sahip olmayanları temsil ediyor. Tartışma konusu olan ise, onları yok etmek mi, yoksa topluma kazandırmak mı oluyor.

Ayrıca bu olayın gerçek bir olaya dayandığını da belirtmek isterim. Aşağıda, bu gerçek olay olan Gaziosmanpaşa Olayı hakkında kaynaklara ve filme ulaşlabilirsiniz.

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/17-saat-dayak-elektrik-tecavuz-bize-bunu-yapanlar-rahsan-affiyla-cikti-5850513

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir