Yeni İş Alanım E-Ticaret Yolculuğum ve Diğer İş Kollarım ile Bağ (Amazon, Shopify, Reel Sektör)

Merhaba dostlar,

Bildiğiniz üzere 2016’dan beri, yani 16 yaşımdan beri bu blog sayfasında yazıyorum. Bu 8 senelik süreç boyunca birçok farklı iş modeli denedim.

İlk paramı yine 2016’da 3 mobil oyun ve bir mobil uygulama (lise zamanımda okuluma yaptığım Ortaklar Fen Lisesi Mobil Uygulaması) üzerindeki Adsense reklamlarından kazanmıştım. Burada edindiğim hem yazılım, hem dijital pazarlama hem para yönetimi tecrübesi ile İstanbul’a üniversite için gittiğimde çeşitli startuplarda çalıştım. Ardından İstanbul ve Erasmus’ta edindiğim çevreyi kullanarak freelance işler yaptım. Bu iş kolunda baya bulundum ve hem yurtiçine hem yurtdışına web sitesi, SEO, Unity ile oyun geliştirme hizmetleri verdim. Kimi hâla daha devam ediyor.

Şimdi ise, yazılım ve dijital pazarlama yetkinlik ve tecrübelerimi ticaret ile birleştirerek tüccarlık mesleğini yazılım ve dijital pazarlama kullanarak nasıl küresel ve otomatize bir hale getirip yeni bir gelir kapısı oluşturabilirim onu düşünüyordum.

Bu düşüncelerin içerisinde yüzerken, mart sonunda Girişimcilik Vakfı’nın Ankara’daki FellowUp etkinliğine Alumni olarak gitmiştim hatırlarsınız. Burada, çok sevdiğim bir Fellow arkadaşımın tavsiyesi üzerine aynı zamanda kendisinin de eğitmeni olan eğitmenden Amazon Dropshipping eğitimi aldım. Dropshipping konusuna önyargım vardı, fakat arkadaşımın sayısal verilerle bana kanıtlı kazanç ve süreç göstermesi, ayrıca bu işin veri, grafik, yazılım ve ekseriyetle pazarlama süreçlerini içermesi üzerine içim ısındı ve eğitimi satın alarak süreci başlattım.

Japonya’da açtığım mağaza ile beklediğimin çok üstünde bir sipariş sayısı ve ciro elde ettim. Bunun üzerine nakit akışını diğer iş kolları ve aşağıda bahsedeceğim platformlar ve ticaret alanları içerisine dağıtarak yumurta sepetini çeşitlendirmek istiyorum.

Eğitmenim dışında Amazon için yararlandığım kaynaklar şunlar:

Ve tabii yukarıdaki videolarda geçen anahtar kelimeleri kullanarak Google ve ChatGPT 4o üzerinden birçok farklı kaynakları da tarama yapıyorum.

Şu anlık Amazon üzerinden FBM, birkaç ay sonra FBA, Wholesale, Private Label gibi işkollarına dağılmak ve ilerleyen süreçlerde de eBay, Trendyol, Facebook Marketplace, Etsy gibi ticaretin döndüğü her platformda al-sat işinde var olacağım. Amazon yapısını öğrendiğim ve çarkı döndürmeye başlattığım için yeni modelimi Shopify üzerinden yapacağım. Shopify için benim de halihazırda yararlandığım birkaç kaynak önereceğim:

https://perdaz.medium.com/shopify-ile-t%C3%BCrkiyede-dropshipping-e-stoksuz-e-ticaret-nas%C4%B1l-ba%C5%9Flan%C4%B1r-cb3d678cbfd1

https://www.shopify.com/dropshipping?term=shopify%20dropshipping&adid=699117254786&campaignid=21270911700&branded_enterprise=1&BOID=brand&utm_medium=cpc&utm_source=google&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwsPCyBhD4ARIsAPaaRf3t5gjbo1iDBQkcOzlRY6zupDPM996K4-3kWpahtUty4LY0qWyjwhIaAoOiEALw_wcB&cmadid=516752332;cmadvertiserid=10730501;cmcampaignid=26990768;cmplacementid=324494362;cmcreativeid=163722649;cmsiteid=5500011

https://www.udemy.com/course/the-complete-shopify-aliexpress-dropship-course/?couponCode=KEEPLEARNING

Ayrıca Twitter / X üzerinden takip ettiğim kaynaklarda bana destek veriyor.

Bu işin benim için bir diğer faydası da, gerçek dünyadaki ticaret yapısında özgüvenimi geliştirmesi oldu. Şu anda istediğim şeyi ucuza alabilecek kafa yapısına ve piyasa üstü fiyata satabilecek göze sahip olduğumu düşünüyorum. Sanalda da yukarıda bahsettiğim yöntemleri uygulayarak, yazılım ve dijital pazarlama yetkinliklerim ile süreçleri otomatize ederek hem sanalda hem reelde bir ticaret otomasyonu / tarlası oluşturdum.

E-Ticarete gelene kadar bulunduğum iş kollarını aşağıdaki blog yazılarında ve videolarda derledim. Detaylı olarak dolar kazanmak, farklı sektörler ve tecrübelerim hakkında bilgi almak için aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz. Ayrıca blogumu inceleyerek diğer ilgili makalelere de bakabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz durumunda emirhan@emirhankabakci.com üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir