fbpx

İçini Notlarla Doldurduğum Kitap: Nutuk

Kitapları altını çizerek okuma alışkanlığım devam ediyor, fakat bu alışkanlığı abarttığım ilk kitap Nutuk oldu.

Uzun zamandır aklımdaydı Nutuk’u okumak, çünkü kendime Atatürk’çü diyordum, eyvallah, ama içime sinmiyordu. Hep geç kalmış hissediyordum. Ama hiç de geç kalmamış olduğumu farkettim. Her ne kadar “Gençler için” sürümünü alsam da (Osmanlı Türkçesinden biraz yalıtılmış sürüm) kitap ağır. O yüzden, kitabı 2 aydır altını üstünü çize çize, altına üstüne not ala ala okuyorum.

Nutuk, Gazi Paşa’nın 19 Mayıs günü Samsun’a çıkmasıyla başlıyor. Durum analizi ve araştırmalar sonucunda, Heyet – i Temsiliye kuruluyor, gösteriler ve propogandalar yapılıyor. Sivas ve Erzurum Kongreleri gerçekleşiyor, ama bu girişimler sürerken Ali Galib olayı gibi önemli karşıt girişimler patlak veriyor. Akabinde meclis kuruluyor, İstiklal Mahkemeleri kuruluyor, İnönü savaşları, Sakarya savaşı, yenildiğimiz fakat sebeplerinin güzelce kitapta işlendiği Eskişehir savaşları, akabinde ilk saldırı savaşımız Büyük Taarruz, Nutuk’ta detaylarınca işleniyor.

Askeri safha bitiyor, Ankara imzalanıyor, Lozan imzalanıyor, Cumhuriyet kuruluyor, meclis içindeki tartışmalar, ülke içindeki durum, her olay, her durum ayrıntılı bir şekilde işleniyor.

Nutuk’ta bunlar anlatılırken, belge olarak genelde telgraf konuşmaları ve meclis tutanaklarını kullanmış Gazi Paşa.

Orda burda duyduğunuz birçok sözler, bizzat Nutuk’ta kaynağı gösterilerek söylenmiş. Dünya savaşı gelişen olaylar, Ali Rıza ve Damat Ferid’in kurduğu hükümetler, ayaklanmalar ve birçok Kurtuluş Savaşı olayı, direk birinci ağızdan Nutuk’ta anlatılıyor.

Her sayfada altını çizip not aldığım bölüm olduğu için notlarımı buraya yazamayacağım. Sadece, bu kadar not almaya değer bir eser olduğunu sizlere göstermekle yetineceğim.

Her Türk insanının kesinlikle ve kesinlikle okuması gereken bir eser.. Artık içime sinerek Atatürk’ün yolundayım diyebilirim.

Bu arada okuduğum kitap 632 sayfa. Başka başka yayınlar olabilir, fakat atam.gov.tr adresindeki Nutuk’la okuduğum kitabı karşılaştırmamın sonucunda sayfa çokluğu / azlığının cümle yazılış biçiminde olduğunu farkediyorum:

Kitap: Ordumuzun durumunu açıklığa kavuşturmak isterim

atam.gov.tr : Ordumuzun durumunu açıklamak isterim.

Gibi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir