Last Of Us Part II

The Last Of Us: Part II İncelemesi

“Tüm bunlar sona erdiğinde ..

Cordyceps enfeksiyonunun insanlığı neredeyse tüketmek üzere olduğu o korkunç günlerden birinde Ellie’ye bunu söylemişti Joel. Playstation Experience’in bizlere sunduğu en büyük sürpriz de şüphesiz The Last Of Us’un devam oyunu oldu. Çoğu oyuncu oyunun ilk fragmanında Ellie’yi gitarını tıngırdatırken gördüğünde bu sözleri hatırladı.

last of us
last of us

Peki, Naughty Dog’un The Last of Us’ı duyurduğu ilk günü hatırlıyor musunuz ? Konsept başımızı döndürmesine döndürmüştü. Ama ortalama bir oyuncuya en sevmediği oyun anlarını sorsanız, en az bir tane “birisine göz kulak olması gereken” bölümden bahsederdi. Kısaca Naughty Dog daha önce hiç almadığı kadar büyük bir risk almış, hatta Uncharted serisi ile kazandığı popülarite üzerine de ciddi bir kumar oynamıştı aslında. Oyuna başladığımızda ise tüm bu endişeler uçtu gitti, son on yılın en akılda kalıcı hikayelerinden biri, hadi şöyle diyelim, en dokunaklı yol arkadaşlıklarından birine tanıklık ettik ve daha oyuncu bitirir bitirmez, -finalin buna açık kapı bırakıp bırakmadığı tartışılır- daha çay demlemeden yeni oyun hakkında muhabbetler döndürmeye başladık. Gerek Naughty Dog’un bu konudaki isteksiz demeçleri, gerekse Uncharted 4’e gelmesini beklediğimiz yeni hikaye eklentisi sebebiyle The Last of Us: Part II’nin bu kadar erken duyurulmasını da beklemiyorduk açıkçası.

..sana gitar çalmayı öğreteceğim.”

PlayStation Experience 2016 sırasında yayınlanan fragman gösterdi ki iki oyun arasında on seneye yakın bir zaman geçmiş. Dünya hatırladığımız kadar berbat bir durumda ve haliyle Ellie 20’li yaşlara yelken açmış. Olay örgüsü konusunda elimizde pek bir şey olmasa da Ellie’nin ilk oyuna göre daha fazla ön planda olacağını ve hatta hikayenin onun üzerinde ilerleyeceğini biliyoruz. Joel’in buradaki rolü konusunda da spekülasyonlar söz konusu. Joel’in fragmandaki varlığının onun hayaleti olduğu ve Ellie’nin çaldığı şarkıdaki hüznün ve öfkesinin sebebinin de Joel’in kaybını işaret ettiğini söyleyenler bile oldu. Her ne kadar oyunun direktörü Neil Druckmann yeni hikayede “nefret” olgusunun oldukça önemli yer tutacağını söylediyse de Joel’i seviyor ve bu ihtimali düşünmemeyi tercih ediyoruz.

Level dergisi Ocak Sayısı s.27 (Kısaltılmıştır)

Aralık haberi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir