Blog

Küçük Paraları Küçümseyen Küçük Kafalardan Olmayın – Finansal Özgürlük Nedir – Mert Başaran

Mert Başaran’ın tavsiyeleri üzerine – Sabah alarm çalmadan kalkamıyorsanız, son model Mercedes’iniz varsa ama bu arabayla günde 2-3 saat trafikte gidiyorsa, sürekli patron ve iş yeri stresi çekiyorsanız, siz maddi olarak zengin olsanız bile finansal / kapitalizmin kölesinizdir.

Eskisine göre çok daha konforluyuz ama çok daha köleyiz.

Normalde lüfer yemek çok faydalıdır ama o lüferi sırf selfie çekmek için, sırf hava atmak için gereksiz bir restoranda lüferi yiyorsan o gereksiz harcamadır, tüketim köleliğidir.

Dünyada tatile 8-12 ay taksitle giden başka bir millet yok

Biz “bu dünyaya bir defa geliyoruz”u fazla abartan bir milletiz.

Borsa oyun değildir, borsada alıp tutan kazanır.

Bizi köyden kente geçirerek, toprağına sahip çıkan toprağı iyi işleyen bir milletten apartman köşelerinde kapsüllerde yaşayan köleler haline getirdiler. Böyle köleler olmamız için de bizi malsızlaştırmaya, tüketim odaklı yapmaya yönelttiler.

şu an kimsenin konuşmadığı yerleri alırsan çok para kazanırsın

vizyonda insanlar herkesin görmediğini görür

kredi kartı beyinde harcama mekanizmasını harcar

niçin bu banka bana 200 bin lira limit açıyor? harca diye. tüketimi teşvik eder.

20 yılda dolar 18 kat artmışken simit 60 kat artmış. dolar yatırım aracı değildir.

bir varlığın artış hızı, senin parandan daha hızlı artıyorsa senin paran eriyor.

markalar, orta sınıf insanları zengin hissettirmek için kurulan bir tuzaktır.

“bir gece zengin gözükmek için kendini fakir bırakan bir sürü insan var.”

zengin bağırır servet fısıldar

toprak alırım hisse alırım çöp olmayacak bir mal alırım

küçük paraları küçümseyen küçük kafalardan olmayın

Yukarıdaki yorumlarım Mert Başaran’ın konuk olduğu çok güzel bir programdan:

Yeni İş Alanım E-Ticaret Yolculuğum ve Diğer İş Kollarım ile Bağ (Amazon, Shopify, Reel Sektör)

Merhaba dostlar,

Bildiğiniz üzere 2016’dan beri, yani 16 yaşımdan beri bu blog sayfasında yazıyorum. Bu 8 senelik süreç boyunca birçok farklı iş modeli denedim.

İlk paramı yine 2016’da 3 mobil oyun ve bir mobil uygulama (lise zamanımda okuluma yaptığım Ortaklar Fen Lisesi Mobil Uygulaması) üzerindeki Adsense reklamlarından kazanmıştım. Burada edindiğim hem yazılım, hem dijital pazarlama hem para yönetimi tecrübesi ile İstanbul’a üniversite için gittiğimde çeşitli startuplarda çalıştım. Ardından İstanbul ve Erasmus’ta edindiğim çevreyi kullanarak freelance işler yaptım. Bu iş kolunda baya bulundum ve hem yurtiçine hem yurtdışına web sitesi, SEO, Unity ile oyun geliştirme hizmetleri verdim. Kimi hâla daha devam ediyor.

Şimdi ise, yazılım ve dijital pazarlama yetkinlik ve tecrübelerimi ticaret ile birleştirerek tüccarlık mesleğini yazılım ve dijital pazarlama kullanarak nasıl küresel ve otomatize bir hale getirip yeni bir gelir kapısı oluşturabilirim onu düşünüyordum.

Bu düşüncelerin içerisinde yüzerken, mart sonunda Girişimcilik Vakfı’nın Ankara’daki FellowUp etkinliğine Alumni olarak gitmiştim hatırlarsınız. Burada, çok sevdiğim bir Fellow arkadaşımın tavsiyesi üzerine aynı zamanda kendisinin de eğitmeni olan eğitmenden Amazon Dropshipping eğitimi aldım. Dropshipping konusuna önyargım vardı, fakat arkadaşımın sayısal verilerle bana kanıtlı kazanç ve süreç göstermesi, ayrıca bu işin veri, grafik, yazılım ve ekseriyetle pazarlama süreçlerini içermesi üzerine içim ısındı ve eğitimi satın alarak süreci başlattım.

Japonya’da açtığım mağaza ile beklediğimin çok üstünde bir sipariş sayısı ve ciro elde ettim. Bunun üzerine nakit akışını diğer iş kolları ve aşağıda bahsedeceğim platformlar ve ticaret alanları içerisine dağıtarak yumurta sepetini çeşitlendirmek istiyorum.

Eğitmenim dışında Amazon için yararlandığım kaynaklar şunlar:

Ve tabii yukarıdaki videolarda geçen anahtar kelimeleri kullanarak Google ve ChatGPT 4o üzerinden birçok farklı kaynakları da tarama yapıyorum.

Şu anlık Amazon üzerinden FBM, birkaç ay sonra FBA, Wholesale, Private Label gibi işkollarına dağılmak ve ilerleyen süreçlerde de eBay, Trendyol, Facebook Marketplace, Etsy gibi ticaretin döndüğü her platformda al-sat işinde var olacağım. Amazon yapısını öğrendiğim ve çarkı döndürmeye başlattığım için yeni modelimi Shopify üzerinden yapacağım. Shopify için benim de halihazırda yararlandığım birkaç kaynak önereceğim:

https://perdaz.medium.com/shopify-ile-t%C3%BCrkiyede-dropshipping-e-stoksuz-e-ticaret-nas%C4%B1l-ba%C5%9Flan%C4%B1r-cb3d678cbfd1

https://www.shopify.com/dropshipping?term=shopify%20dropshipping&adid=699117254786&campaignid=21270911700&branded_enterprise=1&BOID=brand&utm_medium=cpc&utm_source=google&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwsPCyBhD4ARIsAPaaRf3t5gjbo1iDBQkcOzlRY6zupDPM996K4-3kWpahtUty4LY0qWyjwhIaAoOiEALw_wcB&cmadid=516752332;cmadvertiserid=10730501;cmcampaignid=26990768;cmplacementid=324494362;cmcreativeid=163722649;cmsiteid=5500011

https://www.udemy.com/course/the-complete-shopify-aliexpress-dropship-course/?couponCode=KEEPLEARNING

Ayrıca Twitter / X üzerinden takip ettiğim kaynaklarda bana destek veriyor.

Bu işin benim için bir diğer faydası da, gerçek dünyadaki ticaret yapısında özgüvenimi geliştirmesi oldu. Şu anda istediğim şeyi ucuza alabilecek kafa yapısına ve piyasa üstü fiyata satabilecek göze sahip olduğumu düşünüyorum. Sanalda da yukarıda bahsettiğim yöntemleri uygulayarak, yazılım ve dijital pazarlama yetkinliklerim ile süreçleri otomatize ederek hem sanalda hem reelde bir ticaret otomasyonu / tarlası oluşturdum.

E-Ticarete gelene kadar bulunduğum iş kollarını aşağıdaki blog yazılarında ve videolarda derledim. Detaylı olarak dolar kazanmak, farklı sektörler ve tecrübelerim hakkında bilgi almak için aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz. Ayrıca blogumu inceleyerek diğer ilgili makalelere de bakabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz durumunda emirhan@emirhankabakci.com üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Breaking Bad İncelemesi – Geç Olsun Güç Olmasın

Breaking Bad.. ne diziydi be! 2. Sezonda, The Boys’daki Stan Edgar olarak bildiğimiz Giancarlo Esposito’yu ilk defa gördüm ve Bryan Cranston ile birlikte müthiş bir oyunculuk çıkarmış 11. bölümde. Devamı da eminim öyledir fakat buradaki kısma bayıldım!

Walter White’ın Guss ile 3. sezon 9. bölümdeki konuşmasını dinleyince farkettim ki Kurtlar Vadisi’ndeki o derin devlet ve satranç senaryosu burada da uygulanmış. Belki de kurtlar vadisi’de bunların elinden çıksaydı dünyada zirveyi oynardık.

..

ve bugün diziyi bitirdim. çok etkisinde kaldım. dizinin en kuvvetli yönü karakter gelişimi. Ezik ama zeki bir kimya öğretmeninin acımasız bir uyuşturucu baronuna dönüşümünü izliyoruz. Bu karakter değişimi tüm karakterler için geçerli. Bunun için Portal youtube kanalının Breaking Bad felsefesi videosunda izlediğim birkaç alıntı var. Onlarda yorumlarıma paralel içerikler içeriyor.

“Eğer ölümü hayatıma alırsam, kabul edersem ve onunla dürüstçe yüzleşirsem kendimi ölümün kaygısından ve hayatın önemsizliğinden kurtarırım ve ancak o zaman kendim olmak için özgür olabilirim.” 

Walter White, kanser olduğunu öğrendiğinde sınırlı zamanı içinde tüm potansiyelini kullanmak istiyor. Charles Schulz’un dediği gibi “Bir insanın en ağır yükü, gerçekleştiremediği potansiyelidir.”

Adının Heisenberg olmasının sebebi, ünlü fizikçi heisenberg’in kuantum fiziğindeki belirsizlik ilkesine yapılan atıftır. Hız ve konum aynı anda bilinemez, belirsizdir. Walter White gibi. Hem uysal bir aile babası, hem acımasız bir uyuşturucu baronu. Tuhaf ve belirsiz bir ikilem. Skyler ve Jesse gibi karakterlerin ise paralel bir düşüş gösteren karakter gelişimi. Dizi gerçekten harika ya.

Web Sitenizin Trafiğini Artırmak İçin 7 Temel SEO İpucu

Giriş

Web sitenizin trafiğini artırmak için uygulayabileceğiniz temel SEO ipuçlarına göz atalım. Bu ipuçları, Google’ın sitenizi sevmesini sağlamak ve ziyaretçi sayınızı artırmak için oldukça etkili yöntemlerdir.

1. Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler SEO’nun temel taşlarından biridir. Düşük rekabetli anahtar kelimeleri bulun ve bunları başlık etiketlerinde, H1 ve H2 etiketlerinde, paragraflarda ve resimlerin alt etiketlerinde doğal olarak kullanın. Ancak, aşırıya kaçmaktan kaçının; aksi takdirde ceza alabilirsiniz.

2. Mobil Uyumluluk

Web trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan gelmektedir. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Google’ın Mobil Uyumluluk Testi’ni kullanarak sitenizin hızlı yüklendiğinden ve mobilde iyi göründüğünden emin olun.

3. Değerli İçerik Oluşturun

Google’ın algoritması yüksek kaliteli içeriği tercih eder. Derinlemesine, iyi araştırılmış, bilgilendirici ve uygulanabilir içerikler oluşturun. Daha iyi içerik, daha fazla paylaşım, bağlantı ve sosyal sinyal demektir.

4. Sayfa Hızını Artırın

Google, yavaş yüklenen sayfaları cezalandırır. Google’ın Page Speed Insights aracını kullanarak sitenizin hızını kontrol edin. Siteniz yavaşsa, resimleri sıkıştırın, CDN kullanın, HTTP isteklerini azaltın ve önbellekleme yapın.

5. İç Bağlantılar Kullanın

İç bağlantılar, kullanıcıların ve Google’ın sitenizde gezinmesine yardımcı olur. İlgili makalelere açıklayıcı bağlantı metinleri kullanarak bağlantı verin. Ancak, çok fazla bağlantı eklemekten kaçının; bu, değeri azaltabilir.

6. Meta Verileri Kullanın

Meta veriler, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu bildirir. Anahtar kelimeleri açıklama ve başlıkta kullanmayı unutmayın.

7. Backlinkler Alın

Backlinkler, diğer web sitelerinden sizin sitenize verilen bağlantılardır. Yüksek kaliteli içerik oluşturarak, yüksek otoriteli sitelerde misafir gönderiler yaparak ve diğer web sitelerine ulaşarak bağlantılar alın. Ayrıca, Premium SEO Tips üyeliğinden ücretsiz backlink alma stratejilerini öğrenin.

Bu ipuçlarını takip ederek, web sitenizin trafiğini artırabilir ve Google’ın gözünde daha değerli hale gelebilirsiniz.

TEDxIZTECH Notlarım

Merhabalar. Yoğun bir konferans dönemini bu sefer konuşmacı olarak değil dinleyici olarak bitirdim. Bu dönemin son konferansı (şimdilik) İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde ilk defa düzenlenen TEDx etkinliğiydi. Arkadaşım Meryem Balcı liderliğindeki ekibin düzenlediği ve kendisinin daveti ile katıldığım TEDx etkinliği, ilk defa yapılmasına rağmen oldukça profesyonel ve kapsamlı bir akış ve organizasyon oldu.

Aşağıda, ilgili olduğum konuşmalardan ve detaylardan notlarımı okuyabilirsiniz.

Bu Tedx etkinliği, Meryem ve arkadaşlarının rektöre bu projeyi sunmaları ile çalışmalarına başlanılan ve birçok problemle karşılaşılmasına karşın büyük bir emek ve sabırla ortaya çıkan bir etkinlik. İstenildiğinde hayallerin başarılabileceğine gayet tabii bir örnek.

İlk konuşmacı Tülin Akın idi. Akıllı köyler, kadın girişimciliği ve tarım girişimciliği üzerine konuştu. Şahsımın köy enstitüleri hayaline oldukça paralel girişimlerde bulunan Tülin hanım, doğru zaman geldiğinde kendisine ulaşacağım ilk isimlerden biri. Çünkü tarım girişimciliğinde en temel problemin çiftçinin tefeciye bağımlılığı olduğunu belirtiyor. Öyledir ki 2020’de yürüttüğümüz Orenda Bayındır projesinde bizimde önümüze çıkan iki engel şunlardı: siyasiler ve tefeciler.

Ardından rektör Profesör Doktor Yusuf Baran konuştu. Kendisi oldukça ilham aldığım bir isim. İYTE Yüksek lisansımın kabulü halinde ilk ulaşacağım ve projelerimi görüşeceğim isimlerden biri. “Ümitli olma, insanlara ümit ol.” ve “Tarihe bir iz bırak.” cümleleri, konuşmasında beni etkileyen alıntılardı.

Screenshot

Konuşmacılardan Şebnem Özdemir veri bilimi ve yapay zeka hakkında sunumunu gerçekleştirdi. Sunum özetinde, insanlar iyi olmalı ki yapay zeka iyi olsun; yapay zeka bir çocuk, biz ebeveyniz. Ebeveyn iyi olacakki çocuk iyi olsun, cümleleriyle yapay zekayı açıkladı.

Dr. Eda Ocak nöropazarlama hakkında konuştu. Satışçılar iyi bilirki nöropazarlama, ticarette mutlaka dikkat edilmesi gereken bir sektördür. Konuşma özetinde, ilk insanlıkta ateşin etrafında toplanmanın öneminden, ateşin etrafında olmayanın dışlandığından bahsedilirdi. Şimdi ise, bu örneğin aynısı farklı gerçekliklerle geçerli. Birbirimize muhtacız ve benzerlerimizden etkileniriz. Ayrıca, aile kurumunda çocuklar dinlediklerini değil, gördüklerini yapar. Ve şu unutulmamalıdır ki insan kusurlu bir varlıktır. Sosyal mükemmelliyetçilik anksiyete, depresyona sebep oluyor. Kusurlarla barışık olmak daha iyi bir ruh hali ve tolerans sağlıyor.

Screenshot

Aykut Coşkun hocamın konuşmasından “İnsandan öte tasarım doğayı kaynak olarak görmez.” notunu edindim.

Ve tabii Dr. Atakan Ekiz, Dr. Şevval Karadağ, İskender Kökey ve Deniz Ulaş Yılmaz gibi birbirinden ilham verici isimlerden not almasam bile birçok ilham alacağım hikayeler dinledim.

Etkinlik organizasyonu çok iyidi. Sponsorlar büyük destek vermiş, kahve ikramları, Banvit’in nugget ikramları, öğle arasında tost ve ayran ikramı, kokteyl tadında masalar, kuru pastalar ve etkinlik başı verilen hediye bez çanta ve içindeki birbirinden çeşitli hediyeler, tango gösterisi, konser ile organizasyon, kalitesinden daha etkinlik başlamadan farkettirdi. Etkinlik içi meydana gelen birkaç teknik sıkıntı dışında kusursuz bir akış ve etkinlik oldu.

Bu etkinliğin benim için en önemli tarafı, İstanbul’da toplanan ekosistemin yavaş yavaş Anadolu’nun farklı şehirlerine ve tabii ki yaşadığım yere, İzmir’e gelmesinin bana verdiği mutluluk ve gururdur. Öyle ki katkılarımı İzmir tarafında sunma çalışmalarına devam ederken, benimle aynı hayalde ve vizyonda olan arkadaşlarımın davetiyle ve aynı çevrede bulunmanın yetkinliğiyle İstanbul dışını da geliştirmek bizim görevimiz. Bu büyük, kapsamlı TEDx zirvesi için başta etkinlik organizatörü ve çok değerli arkadaşım Meryem Balcı’ya hem emekleri hem daveti, sayın rektör Yusuf Baran’a biz gençlere olan desteği ve tüm ekibe özverili, sabırlı ve yoğun çalışmaları için teşekkür ediyorum. İzmir ve Anadolu’yu daha üretken, daha girişimci yapacağız ve o kaçırdığımız trenin arkasına biz daha hızlısını inşaa edeceğiz.