2019 Analizi 2020 Hedefleri • En dolu yılımsın 2019 !

Zaman çok hızlı geçiyor. Fakat bu hıza yetişirseniz ve her gününüzü dolu dolu geçirirseniz, zamanın hızlı geçmesinin bir önemi kalmıyor.

Genel olarak hazırlık yılımın iş ve etkinlik ile, yazımın dolaşma, ehliyet sınavı, ingilizce çalışma ve köyde çalışma ile, 2019 sonlarının ise sınavlar ve iş / projeler ile geçtiği bir yıl oldu benim için.

Geçen senelere nazaran, günlüğümü okuduğumda farkettim ki, 2019 senesi benim için en dolu sene idi. Bu kadar dolu geçmesinin ve bu kadar işle aynı anda ilgilenebilmemin sebebi ise bu iki mobil uygulamadır: Trello ve Google Takvim. İncelemenizi tavsiye ederim.

Bu blog yazımda, günlüğümden derleyerek 2019 da yaptıklarımı yazarak analiz etme fırsatı buldum, bu nedenle 2020 hedeflerimi daha iyi bir şekilde belirledim.

Aşağıda belirttiğim etkinlik, kariyer, proje, iş vb. her şeyi ayrıntılı olarak blogumda paylaştım. İnceleyebilirsiniz 🙂

2019’da Ataforum Bazında İlerlemeler

Sosyal medya ve Youtube kısmında ilerlemeler yaşandı. Ayrıca Youtube ile eşzamanlı olarak web sitesine içerik girdim. Bu çok sürmedi, Nisan’a kadar devam etti.

Ataforum ve kendi blog sitemi Turhost’a transfer ettim ve bu sayede performans konusunda daha verim almaya başladım.

Güz döneminde, Ataforum bünyesinde “Tarih öğretimini artırılmış gerçeklik ve oyunlaştırma gerçekleştirerek uygulama” projesi geliştirmeye başladım.

2019’da Kariyerimde Yaşanan Gelişmeler (Projeler, İşler, Başvurular)

Bir İşe Giriştik ekibi bünyesinde geliştirdiğimiz simulasyon proje ile güzel bir deneyim sağladık.

Bir İşe Giriştik içerisinden bir arkadaşımla ve liseden bir arkadaşımla katıldığımız havacılıkla alakalı bir yarışmaya, Airpreneurs’a katıldık. Kazanamadık o ayrı mesele.

Kadircan Kırkoyun’un kurduğu Üretken Akademi’de CSS eğitimi verdim.

Bir İşe Giriştik ekibinden bir arkadaşım ile birlikte Svolin adında bir dergi projesine başladık. Çalışmalarımız hala devam ediyor.

BEST PR ekibinde yer aldım. Akabinde 5 – 6 aylık kısa bir zamanın ardından çeşitli sebeplerden dolayı ekipten ayrıldım.

YTÜ’nün Toplum Gönüllüleri Vakfı’na bağlı Sosyal Sorumluluk Kulübü’nde Huzureli projesindeki 9 aylık sorumluluğumu başarıyla tamamladım. Bu süre içerisinde çok anılar, arkadaşlıklar biriktirdik ?

Hello Tomorrow şirketinde mülakat aşamasına kadar geldim fakat sonra çeşitli sebeplerden ötürü kabul edilmedim.

8 Haziran’da Minorpreneurs kurucusu İlker Elal ile birlikte Ataforum adına çok verimli bir mentor görüşmesi gerçekleştirdik.

Bir arkadaşımla birlikte tarım aletleri satan bir firmaya e-ticaret sitesi yapmaya başladık. Bu proje hala devam ediyor.

Girişimcilik Vakfı başvurusunda, video aşamasından sonraki ve 4. Aşama olan kişilik aşamasının sonucunda elendim. İlerleyen zamanlarda şansımı denemeye devam edeceğim.

Yenibirlider Derneği YBL’21 programı başvurumda ise, kişilik testinde iyi not almama rağmen video aşamasında elendim. Aynı şekilde burda da ilerleyen zamanlarda şansımı denemeye devam edeceğim.

Sonbahar döneminde “Tarih öğretimini artırılmış gerçeklik ve oyunlaştırma gerçekleştirerek uygulama” temalı projeme başladım ve bu projem ile birlikte Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi’ne girerek ortak ofis hakkını edindim.

Ekim ayının ortasında kabul aldığım ve hali hazırda çerçevesinde projeler geliştirdiğimiz ve bana çeşitli imkanlarda katkı sağlamaya devam eden StartersLand programı ile, harika bir çevre edindim, pazarlama, girişimcilik, ekonomi gibi binbir çeşit konuda eğitim aldım. Bu program sayesinde, yeni yılın ilk günlerinde harika işler çıkartacağız !

StartersLand bünyesinde simulasyon olarak başladığımız, sonradan işin büyümesi ile birlikte simulasyondan çıkmasıyla ciddiyete büründüğümüz Numara Taşıma projesi ile iş geliştirme, ekip uyumu ve ekip çalışması, öğrendiklerimi uygulama aşamalarında büyük verim sağladım.

2019’da Katıldığım Etkinlikler

11 Ocak’ta, Bir İşe Giriştik ekibiyle birlikte Bigreflesh etkinliğini düzenledik.

15 Şubat’ta, Karaköy Minerva Han’da gerçekleşen “Üniversite eğitiminin girişimciliğe etkisi” etkinliğine katıldım.

18 Şubat’ta Kolektif Talks – Hasan Aslanoba söyleşisine katıldım.

21 Şubat’ta, Turkishkit çekilişini kazanmam ile birlikte, Emirhan Erdoğan ile tanışma fırsatı buldum.

2 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği BETA Sektör Günleri’ne katıldım.

5 Mart’ta Kaan Gülten’in düzenlediği KWORKS’daki 2019 ile SEO’nun Geleceği etkinliğine katıldım.

7 Mart’ta, Yıldız Teknik Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’nün düzenlediği “Kendi Şirketini Kurmak İster misin?” etkinliğine katıldım ve işin hukuksal süreci hakkında bilgi sahibi oldum.

9 Mart’ta, Akaye Yurtdışı Fuarı’na giderek konu hakkında bilgi sahibi oldum.

13 Mart’ta, YTÜ Girişimcilik Kulübü’nün düzenlediği ve Habitat Derneği’nin ev sahipliği yaptığı Kanvas eğitimine katıldım.

30 Mart’ta YTÜ Sosyal Sorumluluk Kulübü’nün düzenlediği Anahtar eğitime katılarak sunuş eğitimi aldık.

11 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen WP Fest’19’a katılarak kendimi iyi gördüğüm WordPress sektörü hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum.

19 Nisan’da YTÜ Girişimcilik Kulübü’nün düzenlediği Insider şirket gezisine katılarak mevzubahis şirket hakkında bilgi sahibi oldum.

30 Nisan’da ING İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen “Find Your Co-Founder 2” etkinliğine katılarak katılımcılara Ataforum projemi anlattım ve geribildirimler aldım.

23 Mayıs’ta Startup Grind’in Kolektif House Maslak’ta düzenlediği Başak Değim söyleşisine katıldım. Kendisinden oldukça fazla ilham aldığım çok güzel bir etkinlik olmuştu.

19 Eylül’de, ING İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşen “Girişimciler için Muhasebe Eğitimi”ne katılarak bu sektörde muhasebenin kullanımı hakkında bilgi sahibi oldum.

20 Eylül’de ING İnovasyon Merkezi’nde “Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Kullanımı” Etkinliğine katılarak AR hakkında bilgi sahibi oldum ve bu konu hakkında bir proje geliştirmeye karar verdim.

21 Eylül’de Ortaköy’de arkadaşlarımla birlikte Chapter 8 Oyun Fuarı’na gittik. Twitch yayıncılarının geldiği, yarışmaların yapıldığı, bol bol fotoğraf çekildiğimiz güzel bir etkinlik olmuştu.

29 Ekim’de, StartersLand mentörümüz Serkan KOÇ abimizin verdiği Negoation eğitimine katıldık. Bu sayede sunum, ikna ve iletişim konularında bilgi sahibi oldum.

2019’da Kendimi Geliştirdiğim Alanlar

PHP programlama dilinde kendimi ilerlettim.

2019’un ilk yarısında hazırlık okuduğum ve Haziran sınavında kalıp Eylül sınavına hazırlandığım için Udemy ve okul ile birlikte İngilizce’mi ciddi bir şekilde ilerlettim. Bu sayede hem İngilizce’mi ilerlettim, hem de Eylül sınavını vererek bölümüme gecikme yaşamaksızın başladım.

Temmuz ortasında ehliyetimi alarak uzun yol nefretimi bırakarak kendimi yollara bıraktım.

2019’da Okuduğum Kitaplar

 • Türklerin Tarihi 1. Cilt – İlber ORTAYLI
 • Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur ? – John Charles Pool
 • Teknoloji Kısa Tarihçe
 • Yeni Girişimcilik
 • Köy Enstitüsü Yılları
 • Türkçe’nin Sırları
 • Kültür ve Dil

2019’da İzlediğim Film ve Diziler

 • Candostlar
 • Tüm Marvel Filmleri ve Avengers: Endgame ile kapanış
 • Organize işler 2
 • The Punisher
 • Daredevil
 • Rambo serisi
 • Nefes: Vatan Saolsun
 • Captain Marvel
 • Kurtlar Vadisi ilk 97 bölüm
 • Spiderman – Into the Spiderverse
 • Aquaman
 • Game of Thrones
 • La La Land
 • Toy Story 4
 • Spiderman: Far From Home
 • Shazam!
 • Lion King 2019
 • Vizontele Serisi
 • La Casa De Papel
 • TED 1 & 2
 • Once Upon a Time in Hollywood
 • Gemide
 • Masumiyet
 • Joker
 • 7. Koğuştaki Mucize
 • Lord of the Rings serisi

2019’da Katıldığım Kültür / Eğlence Aktiviteleri

26 Mart’ta Cemal Reşit Bey Konser salonunda Aşık Veysel Müzikali’ne gittim. Erkan Oğur, Cengiz Özkan gibi sanatçıları canlı görmek benim için paha biçilemez bir zevkti.

28 Mart’ta YTÜ İşletme Kulübü’nün okulumuza getirdiği Manga’yı canlı dinleme fırsatı buldum.

18 Nisan’da Kolektif House’ın düzenlediği Kolektif Live etkinliğine katıldım.

16 Mayıs’ta, Ekrem İmamoğlu’nun geldiği bir iftar programına katıldım ve kendisiyle fotoğraf çekilme şansı buldum.

17 – 18 – 19 Mayıs tarihlerinde, hazırlıktan arkadaşlarım ile birlikte Şile Ağva’ya kamp yapmaya gittik. Gece ateş yaktığımız, saz gitar çaldığımız, manzaranın ve sohbetin dibine vurduğumuz harika bir 3 gün oldu benim için.

28 – 29 – 30 Haziran’da, bir arkadaşımla birlikte Urla Gençlik Karnavalı’na gittik. Kimliğimi kaybettiğim, hazırlıktan kaldığımı öğrendiğim, çadırımın kafama düştüğü çok aksiyonlu ama bir o kadar da eğlenceli bir gün dizisi olmuştu benim için.

22 Kasım’da, hayatımda ilk defa gittiğim Bursa’ya köyden bir arkadaşımın yanına giderek 3 gün çok eğlenceli zaman geçirdik. Bu sayede gittiğim yerlere Bursa’yı da eklemiş oldum.

14 Aralık’ta gittiğim ilk basket maçı olan Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko basketbol maçına gittim.

Eğlenmeyi, gezmeyi de unutmadım tabii. Daha çok fotoğraf var fakat hepsini koymak istemedim:

Peki 2020’den Ne Bekliyorum ?

StartersLand ve BTM, bana büyük iş fırsatları açıyor. 2020 yılında, gittigidiyor, Turkcell gibi şirketlerde staja girerek kurumsal hayata erken atılmak ve deneyimlemek istiyorum.

Geçen hafta girdiğim Erasmus yeterlik sınavımın sonucu çok iyi geldi. 2020 hedeflerim arasında yurtdışına gitmek de var bu yüzden.

2019 yılına baktığımda, çok az kitap okuduğumu farkettim. 2020’de hedefim, okul dönemi ayda bir, yaz dönemi ayda iki kitap bitirmek.

Ataforum üzerinden başlattığım artırılmış gerçeklik projesi, Numara Taşıma projesi, diğer projeler, hepsi çok sağlam altyapıya sahip. Bunları geliştirerek ciddiyete kavuşturmak istiyorum.

Bölümümle alakalı olarak okul içinde de artırılmış gerçeklik alanında bir eğitim verme hedefim var, bunun üzerine çalışıyorum.

Ehliyeti de aldığıma göre, bu yaz İzmir’e döndüğüm bir zaman diliminde çadırla ege kıyısı gezisi yapmak istiyorum.

Müzekart çıkartır çıkartmaz 2020 yılında İstanbul’da minimum 20 müze gezmek istiyorum.

Geri kalan hedeflerim ise, 2019’da yaptıklarımın üzerine koyarak geliştirmek. Her şey çok güzel oluyor, çok güzel olacak !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir